Słowik rdzawy

Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos) to gatunek ptaka z rodziny drozdowatych, podobny do słowika szarego, od którego jest trochę mniejszy. Upierzenie jest szarobrązowe z wierzchu i popielate od spodu. Ogon ma rdzawy odcień. Wokół oka widać jasną obrączkę.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie i Azji i północnej części Afryki, gdzie gniazduje. Zimuje w Afryce środkowej. W Polsce nie jest to liczny gatunek. Występuje głównie na zachodzie kraju. Zajmuje skraje lasów, większe skupiska drzew, parki, także miejskie.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Słowik ten jest zwykle spotykany pojedynczo, poza oczywiście sezonem lęgowym. Do słowika rdzawego należy jeden z najpiękniejszych głosów.

Pożywienie

Poluje na owady, najczęściej te naziemne. Nie gardzi także owocami i jagodami.

Rozmnażanie

Samiec i samica wiążą się na jeden sezon lęgowy, podczas którego wyprowadzają jeden lęg. Samica składa 4-5 jaj do wybudowanego przez siebie gniazda. Sama też wysiaduje jaja. Trwa to 13 dni. Młode uzyskują lotność po 11 dniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania w Polsce słowika rdzawego.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-06-12, GAT-837




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.