Skąd się biorą białe smugi za samolotem na niebie?

Dlaczego czasem samoloty pozostawiają za sobą białe linie na niebie? Dlaczego ślady te rozszerzają się i zapętlają?

Smugi kondensacyjne
© DyMax - stock.adobe.com

Białe smugi za samolotami to tak zwane smugi kondensacyjne.

Wystające części samolotu tworzą zawirowania powietrza, w które wpadają spaliny z silników samolotu. To nic innego jak doskonałe jądra kondensacji pary wodnej, która dodatkowo występuje w spalinach i powoduje miejscowy wzrost jej stężenia. Zatem spaliny powodują skraplanie lub sublimację skondensowanej na dużej wysokości pary wodnej, na której zaczyna załamywać się w odmienny sposób światło słoneczne. Tak powstała smuga, która przypomina w istocie chmurę, w naturalny sposób rozszerza się.

Należy podkreślić, że smugi nie wydobywają się z silników samolotu, a tworzą się za skrzydłami, powodującymi zawirowania (w tym rozprężanie i miejscowe obniżenie temperatury powietrza, wzbudzając dodatkowo kondensację pary).

Jeżeli w smudze kondensacyjnej jest więcej kryształków lodu, smuga utrzymuje się znacznie dłużej.

Czasem, gdy na niebie utrzymuje się duży ruch samolotów, smugi kondensacyjne mogą pokryć całe niebo i krzyżować się ze sobą.

Dlaczego smugi te czasem są poprzerywane, utrzymują się krótko lub nie powstają? Wszystko zależy od warunków fizycznych panujących na wysokości, na jakiej leci samolot.

Często można się spotkać z twierdzeniami rodem z teorii spiskowych, jakoby smugi kondensacyjne były opryskami chemicznymi, mającymi na celu zatruwanie ludności. Na szczęście fizyka wystarczająco dokładnie wyjaśnia powstawanie takich smug i tego typu twierdzenia można schować między bajki.

Ciekawym przypadkiem jest tak zwana smuga dyssypacyjna. Powstaje ona w przypadku, gdy samolot przelatuje przez cienką chmurę. Na skutek wyparowania kropel wody w chmurze lub kryształków lodu lub wręcz spowodowanie nagłego wzrostu wielkości kryształków lodu i ich opadnięcie z chmury, samolot pozostawia za sobą nie białą, a ciemniejszą linię.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Termodynamika


Termodynamika jest nauką o cieple. Zajmuje się z makroskopowego punktu widzenia badaniem zjawisk cieplnych i innych procesów, które są związane z przemianą energii.


© medianauka.pl, 2019-11-28, A-3716



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.