Smukwowate

Smukwowate (Scoliidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Do rodziny tej należą tylko dwa krajowe gatunki. Cała rodzina liczy około 300 gatunków.

Są to dość duże błonkówki. Krajowe gatunki są ubarwione na czarno, a na odwłoku znajdują się duże żółte plamy. Czarne skrzydła mienią się niebieskawo. W spoczynku skrzydła układają się wzdłuż ciała. Larwa ma postać czerwia.

Występowanie i środowisko

Owady te często siadają na przetacznikach i macierzankach. W Polsce owady te spotykane są rzadko i pojedynczo. Preferują rejony cieplejsze, dobrze nasłonecznione, piaszczyste. Mogą to być murawy, suche łąki, stoki gór. U niektórych gatunków europejskich aktywność tych owadów zaczyna się powyżej temperatury 20 °C.

Tryb życia i zachowanie

Na noc i niepogodę owady te kryją się w ziemnych jamkach. Część gatunków to pasożyty, rozwijające się w ciele chrząszczy.

Rozmnażanie

Długość cyklu rozwojowego u krajowych gatunków trwa 2-3 tygodnie. Przeobrażenie jest zupełne.

Pożywienie

Osobniki dorosłe żywią się pyłkiem i nektarem kwiatów.

Ciekawostki

Do rodziny tej należy największa europejska błonkówka - smukwa żółtoczoła (sześcioplama) o łacińskiej nazwie Elis sexmaculata o długości do 5 cm.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Okres lotu smukwy okazałej.





Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-11-21, RODZ-578



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.