Solowate, sole właściwe

Solowate, sole właściwe (Soleidae) to rodzina ryb płastugokształtnych, do której zaliczamy więcej niż 120 gatunków, sklasyfikowanych w 26 rodzajach.

Ciało ma owalny kształt, jest mocno spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Jest niesymetryczne, oczy znajdują się po jednej, wierzchniej (prawej) stronie ciała. Ubarwienie zwykle marmurkowe, piaskowe, brązowawe, spód jasny. Płetwy piersiowe i brzuszne zwykle są bardzo małe, charakteryzuje je też brak symetrii.

Występowanie i środowisko

Sole właściwe zamieszkują wody tropikalne i umiarkowane Afryki, Australii, Azji oraz Europy, na ogół płytkie, chociaż są gatunki żyjące na głębokości nawet 1350 m. Tylko kilka gatunków żyje w wodach słodkich, pozostałe to gatunki morskie, żyjące ewentualnie w wodach słonawych.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

To dość mocno wyspecjalizowane płastugi. Symetria dwuboczna ciała nie jest zachowana. Paszcza jest mała, skręcona, wyposażona w niewielkie zęby, szczęka dolna jest krótsza od górnej. Oczy są małe.

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest zewnętrzne. Samice uwalniają do wody ikrę, a samce plemniki.

Pożywienie

Ryby te żywią się bezkręgowcami, a także innymi rybami.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te nie są zagrożone wymarciem. Wiele gatunków ma znaczenie gospodarcze.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki





Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-07-08, RODZ-453



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.