Puchacz śnieżny

Puchacz śnieżny (Bubo scandiacus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (5).

Puchacz śnieżny, sowa śnieżna (Bubo scandiacus) to duży ptak o pięknym, białym upierzeniu z ciemnymi plamkami na skrzydłach, dole grzbietu i spodzie. Ma charakterystyczną białą szlarę wokół dzioba. Ma opierzone nogi. Samica jest większa od samca. Samiec jest prawie cały biały, samica jest lekko nakrapiana. Młode samce również.

Występowanie i środowisko PL

Tundra Eurazji i Ameryki Północnej - gniazdowanie, zimuje w Skandynawii, Ameryce Północnej, tajdze, Azji Środkowej, spotykana bardzo rzadko także w Polsce. Gniazduje na terenach wyżej położonych, nierzadko w pobliżu podmokłych terenów.

Tryb życia i zachowanie

Poluje w dzień i w nocy. Jest to ptak płochliwy. Jedynie w obronie gniazda samiec może być agresywny. Lot cięższy niż u innych sów. Podczas godów odzywa się rytmicznie "gou", samiec ostrzega odgłosem "krek", samica pogwizduje.

Pożywienie

Głównie gryzonie, ale również ptaki.

Rozmnażanie

Samica składa do kilkunastu jaj raz w roku w gnieździe na ziemi. Pisklętami zajmuje się samiec i samica. Gniazdowanie zbiega się z obfitością lemingów i norników. Gdy pokarmu brakuje, sowa ta nie wyprowadza lęgu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Hedwiga z cyklu powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze jest sową śnieżną.

Pokrewne gatunki ptaków


Ciekawostki
Ptaki w kulturzePtaki w kulturze
Ciekawostki
Sowy w PolsceSowy w Polsce


© medianauka.pl, 2009-06-16, GAT-21




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.