Sprzężniaki

Sprzężniaki, sprzężniowe, grzyby sprzężniakowe (Zygomycota) to typ, gromada lub klasa grzybów, w zależności od przyjętej klasyfikacji, ta zaś jest sporna i nieustalona. Do sprzężniaków zaliczamy około 1000 gatunków grzybów.

Wybrane rzędy


Występowanie i środowisko

To grzyby o zasięgu kosmopolitycznym.

Tryb życia i zachowanie

To głównie saprofity. Wiele gatunków to pasożyty.

Morfologia i anatomia

Grzybnia złożona jest ze strzępek, podzielonych ścianami na komórki wielojądrowe.

Rozmnażanie

Cały grzyb jest haploidalny. Dwie grzybnie lub dwa fragmenty grzybni różniące się fizjologicznie (koniugacje + i -) spotykają się ze sobą i łączą za pomocą strzępek. Na ich końcach znajdują się gametangia, których zawartość po połączeniu miesza się. wokół zawartości powstaje gruba, zwykłe czarna ściana komórkowa z wyrostkami - to zygospora o długim czasie przetrwania. Gdy trafi na odpowiednie warunki przechodzi podział redukcyjny. Gdy zygospora kiełkuje powstaje zarodnia z zarodnikami. diploidalna jest jedynie zygota, poza tym cały grzyb jest haploidalny.

Występuje też rozmnażanie wegetatywne.

Ciekawostki

Do sprzężniaków zaliczamy rożne pleśnie, włosaki (Trichomycetes). U niektórych gatunków pojawiają się ruchliwe stadia pełzakowate.

Rozłożek czerniejący (Rhizopus nigricans) to najbardziej znany przedstawiciel sprzężniaków. Grzyb ten pojawia się jako pleśń na chlebie.




Grzyby pod ochroną
W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.
Grzyby marynowane w occie
Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.
Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Mikoryza
Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.
Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów
Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.
Grzyby trujące
Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.
Grzyby jadalne
Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996

© medianauka.pl, 2021-01-29, A-3981



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.