Sprzężniaki
Sprzężniaki, sprzężniowe, grzyby sprzężniakowe (Zygomycota) to typ, gromada lub klasa grzybów, w zależności od przyjętej klasyfikacji, ta zaś jest sporna i nieustalona. Do sprzężniaków zaliczamy około 1000 gatunków grzybów.
Wybrane rzędy
Występowanie i środowisko
To grzyby o zasięgu kosmopolitycznym.
Tryb życia i zachowanie
To głównie saprofity. Wiele gatunków to pasożyty.
Morfologia i anatomia
Grzybnia złożona jest ze strzępek, podzielonych ścianami na komórki wielojądrowe.
Rozmnażanie
Cały grzyb jest haploidalny. Dwie grzybnie lub dwa fragmenty grzybni różniące się fizjologicznie (koniugacje + i -) spotykają się ze sobą i łączą za pomocą strzępek. Na ich końcach znajdują się gametangia, których zawartość po połączeniu miesza się. wokół zawartości powstaje gruba, zwykłe czarna ściana komórkowa z wyrostkami - to zygospora o długim czasie przetrwania. Gdy trafi na odpowiednie warunki przechodzi podział redukcyjny. Gdy zygospora kiełkuje powstaje zarodnia z zarodnikami. diploidalna jest jedynie zygota, poza tym cały grzyb jest haploidalny.
Występuje też rozmnażanie wegetatywne.
Ciekawostki
Do sprzężniaków zaliczamy rożne pleśnie, włosaki (Trichomycetes). U niektórych gatunków pojawiają się ruchliwe stadia pełzakowate.
Rozłożek czerniejący (Rhizopus nigricans) to najbardziej znany przedstawiciel sprzężniaków. Grzyb ten pojawia się jako pleśń na chlebie.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
- Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
© medianauka.pl, 2021-01-29, A-3981