Sroka (zwyczajna)

Sroka (zwyczajna) (Pica pica)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Sroka (Pica pica) to pospolity w Polsce czarno-biały ptak o bardzo długim ogonie. Młode sroki mają krótkie ogony. Dzięki białemu brzuchowi i białymi zakończeniami skrzydeł oraz ogonowi łatwo rozpoznać srokę w locie. Samiec i samica są równej wielkości. Podobne też jest ich upierzenie.

Występowanie i środowisko PL

Sroka jest rozpowszechniona w całej Europie. Zasiedla otwarte tereny z grupami drzew, ogrody, parki, nierzadki w miastach.

Tryb życia i zachowanie

Jest to gatunek osiadły. Zimą gromadzi się w stada. Lot sroki jest charakterystyczny, falisty. Szybko uderza skrzydłami, po czym następuje faza lotu ślizgowego.

Wydaje odgłos "szak-czak", "kek-kek", "szakerak".

Morfologia i anatomia

Jajo sroki ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 34,8 mm × 24,7 mm.

jajo sroki

Pożywienie

Sroki zjadają ślimaki, dżdżownice, duże owady, jaja, młode ptaki, padlinę, owoce, nasiona roślin, odpadki.

Rozmnażanie

To gatunek monogamiczny. Gniazdo w formie kuli znajduje się w koronach drzew. Nad gniazdem jest daszek z kolczastych gałązek. Każdego roku sroka buduje nowe gniazdo. Tylko jeden lęg w roku w kwietniu i maju, czasem już na początku marca. Samica składa do 8 jaj w gnieździe. Samica wysiaduje jaja 17-18 dni. Wysiadywanie zaczyna się z chwilą złożenia pierwszego jaja. Pisklęta są więc różnej wielkości. Przez 20 dni pisklęta pozostają w gnieździe. Są gniazdownikami. Po 24 dniach od wylęgu pisklęta są już samodzielne. Pozostają jednak jeszcze długo z rodzicami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sroka to ptak objęty w naszym kraju ochroną częściową.

Ciekawostki

Sroki gromadzą zapasy pokarmu i zbierają też różne przedmioty, rzucające się w oczy (błyskotki), ale zdarza się to rzadko.

Sroka wyrządza duże straty w lęgach kuropatw i bażantów.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres lęgowy sroki

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2009-06-14, GAT-19




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.