Stekowce

Stekowce (Monotremata) to rząd ssaków, który liczy dziś 5 gatunków w 2 rodzinach i 3 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tego rzędu ssaków. Jest to najbardziej prymitywny rząd ssaków. Stekowce stanowią odrębną linię rozwojową, która oddzieliła się od gadów w mezozoiku. Żyją już co najmniej od 15 milionów lat.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
dziobakowateOrnithorhynchidae10Nie
kolczatkowateTachyglossidae40Nie


Występowanie i środowisko

Występowanie stekowców ogranicza się do Australii, Nowej Gwinei oraz Tasmanii.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą dość skryty tryb życia. Kolczatki są aktywne w nocy.


Morfologia i anatomia

Kolczatki i dziobaki różnią się znacznie od siebie pod względem wyglądu. W budowie wewnętrznej jednak mają wiele wspólnych cech. Stekowce mają stek, czyli wspólne ujście przewodu pokarmowego i moczowo-płciowego. Są pokryte sierścią. Mają wiele cech gadów w budowie szkieletu.

W szkielecie występuje kość krucza. W budowie ucha wewnętrznego znajdują się trzy kostki słuchowe. Żuchwa jest złożona z jednej kości. Stekowce są stałocieplne. Temperatura ich ciała wynosi 31-32 °C.

Rozmnażanie

Stekowce składają jaja, kolczatki do wylęgarki, dziobaki do gniazda. Samice karmią młode mlekiem. Młode stekowców mają w górnej szczęce tak zwany ząb jajowy, który służy do przebijania skorupki jaja. Okres inkubacji trwa około 10 dni.

Pożywienie

Zjadają pokarm zwierzęcy o małych rozmiarach.

Ochrona i zagrożenia

Zagrożona wyginięciem jest prakolczatka.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Gdy w 1798 roku po raz pierwszy wysłano okaz dziobaka do Anglii, to uznano go za falsyfikat spreparowany z głowy kaczki i jakiegoś ssaka.

Dziobak jest jednym z nielicznych ssaków jadowitych.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2014-01-07, RZAD-37
Data aktualizacji artykułu: 2022-06-25




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.