Step

Step jest to formacja roślinna (a także biom), na którą się składają suchorośla, rośliny kseromorficzne, czyli przystosowane do życia w warunkach niskiej wilgotności. Roślinność stepu tworzy zwartą, wielogatunkową i dość bujną strukturę, zwykle pozbawioną drzew. Roślinność stepów rośnie zwykle na glebach bogatych w węglan wapnia, czarnoziemach lub (rzadziej) glebach kasztanowych.

Rozróżniamy następujące stepy, z uwagi na różne kryteria:

Zdarza się, że za step uznaje się także tereny z pojedynczo rosnącymi drzewami, także sawannę. Formalnie jednak to odrębne biomy. Kiedyś przez step rozumiano formację roślinną w Eurazji pomiędzy lasami a półpustynią.

Rozmieszczenie geograficzne

Stepy spotykamy w Azji, obu Amerykach, Europie, Afryce i Australii. W naszym kraju tylko niewielkie, zwykle chronione obszary, można nazwać stepami. Są to obszary na Pomorzu i w Małopolsce. W Europie najbardziej znany rezerwat stepowy to Askania Nowa na Ukrainie.

Roślinność stepu

Oto wybrane rośliny stepu:

transformator
step © Flying broccoli - stock.adobe.com

Zwierzęta stepu

Oto wybrane tylko zwierzęta związane ze stepem:

Klimat stepu

Step występuje w klimacie kontynentalnym, suchym, z roczną sumą opadów nie przekraczającą 300-500 mm z gorącym latem i surową, mroźną oraz wietrzną zimą.

Ciekawostki

Skąd się wzięły stepy? Najczęściej przyczyną powstawania stepów jest karczowanie i wypalanie lasów przez człowieka. Dalsze ich przekształcanie miało na celu ich zamianę na pola uprawne. Przekształcanie lasów i stepów w obszary przypominające stepy w sposób naturalny jak i sztuczny to tak zwane stepowanie. Proces ten negatywnie wpływa na bilans wodny na danym obszarze.






© medianauka.pl, 2021-08-11, A-4139



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.