Strzępiele

Strzępiele, strzępielowate (Serranidae) to duża rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Jest to też bardzo zróżnicowana rodzina ryb. Nie ma jednoznacznych i wyróżniających cech związanych z tą rodziną ryb. Do strzępielowatych zaliczamy 400 gatunków zgromadzonych w 67 rodzajach. W Polsce strzępiele nie występują.

Wyróżniamy pośród strzępieli pięć podrodzin: Niphoninae (1 gatunek), Epinephelinae (tu są zgromadzone największe gatunki), Grammistinae (należą do tej podrodziny ryby mydlane), Serraninae (to małe ryby) oraz Anthinae (niegdyś uważana za osobną rodzinę, należą tu jedne z najbardziej kolorowych ryb świata).

Większość gatunków ma masywne ciało, spłaszczone bocznie. Na wieczku skrzela znajdują się 2-3 kolce. Kość przedwieczkowa ma kolczastą lub karbowaną krawędź. Otwór gębowy jest na ogół duży, zwykle wyposażony w zęby. Charakterystyczne dla większości gatunków są zęby przypominające kły w dolnej szczęce. Ciało pokrywają niewielkie łuski. Większość gatunków ma jedną płetwę grzbietową. Ryby te mają barwę pstrą, niektóre gatunki mają zdolność do zmiany barwy.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje na rafie koralowej w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Wielkie gatunki żyją nawet 50 lat.

Morfologia i anatomia

Mierzą od 3,5 cm do 2,5 m długości ciała.

Rozmnażanie

Prawie wszystkie młode strzępiele to samice. Dopiero z wiekiem niektóre stają się samcami. Tarło odbywa się w parach lub w stadach.

Pożywienie

To ryby mięsożerne i polują na inne ryby oraz skorupiaki. Małe gatunki żywią się planktonem. Strzępiel poluje z zasadzki.

Ochrona i zagrożenia

Większe gatunki w tropikach mają duże znaczenie w rybołówstwie. Ryby te stanowią łatwy cel dla harpunników. To jedne z pierwszych ryb, których liczebność spadła na skutek zbyt intensywnych połowów.

Ciekawostki

Prawie wszystkie młode strzępiele to samice. Dopiero z wiekiem niektóre stają się samcami.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki





Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-01, RODZ-430



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.