Strzyżyk (zwyczajny)

Strzyżyk (zwyczajny) (Troglodytes troglodytes)

© Steve Byland – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Strzyżyk zwyczajny (Troglodytes troglodytes) to jeden z naszych najmniejszych ptaków, dużo mniejszy od wróbla. Ubarwienie brązowawe, jaśniejsze od spodu, z delikatnym rysunkiem. Nad okiem znajduje się delikatna, jasna brew. Ma krępą budowę ciała i zaokrąglone skrzydła. Ogon jest krótki, zadarty w górę. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Występowanie i środowisko PL

To liczny ptak lęgowy, spotykany na terenie całego kraju. Zimą ptak ten jest mniej liczny. Ogólnie zajmuje obszary półkuli północnej, a więc Europę, Azję i Amerykę Północną. Zamieszkuje lasy, zadrzewienia, zakrzewienia, czasem parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia. Jest gatunkiem częściowo wędrownym. Migrują gatunki zamieszkujące północ obszaru występowania. Są samotnikami. Podczas mrozów jednak nocują gromadnie. Twardo terkocze "tek-tek" lub "drrrr". Śpiew głośny.

Pożywienie

Zjada owady i pajęczaki. Dietę uzupełnia kijankami żab i małymi rybami. Pokarmu szuka na liściach drzew, pniach oraz na ziemi.

Rozmnażanie

W ciągu roku ptak ten wyprowadza dwa lęgi. Więź między partnerami jest krótka i obejmuje tylko jeden lęg. Samce są poligamiczne. To one zaczynają budowę gniazda lub nawet kilku gniazd jednocześnie. Samica pomaga je skończyć. Gniazdo to kula z bocznym wejściem. Budulec stanowi trawa, mech, liście. Pióra i włosie stanowią wyściółkę. Samica składa 4-8 jaj, pierwszy raz w kwietniu. Po 2 tygodniach od usamodzielnienia się piskląt samica przystępuje drugi raz do lęgów. Okres inkubacji trwa 12-20 dni. Jaja wysiaduje samica. Pisklętami zajmuje się samica, samiec jej w tym pomaga. Pisklęta usamodzielniają się po 2-3 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-05, GAT-749




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.