Sum pospolity

Sum pospolity, sum, sum europejski (Silurus glanis) to ryba słodkowodna z rodziny sumowatych, powszechnie uważana za króla polskich wód. Ma bardzo dużą, spłaszczoną grzbietowo-brzusznie głowę z małymi oczami. W szczęce górnej znajduje się jedna para wąsów. Wąsy te są bardzo długie. Czasem sięgają nawet do płetwy piersiowej. W szczęce dolnej znajdują się cztery, krótsze wąsy. W szerokim otworze gębowym występują liczne zęby. Ciało jest nagie i długie. Kolor brązowy, oliwkowy z ciemnymi plamami, wzór nierzadko marmurkowy. Spód jest biały lub żółtawy. Ogon jest również długi, stanowi nawet 3/5 długości ciała. Największy złowiony okaz w Polsce miał 254 cm długości i 105 kg wagi. Ogólnie sum może osiągnąć nawet 5 metrów długości i ciężar do 300 kg. Sum żyje zwykle w mętnej wodzie, więc polega głównie na zmysłach węchu i dotyku. Ma też elektroreceptory. Sum także ma świetny słuch, dzięki temu że jest wyposażony w narząd Webera.

Występowanie i środowisko PL

Sum występuje w zbiornikach zaporowych, jeziorach, dużych rzekach. Preferuje dolne biegi rzek oraz zbiorniki z względnie stałą temperaturą wody. Lubi przebywać pod osłoną zatopionych konarów, wraków, innych kryjówek. Ryba ta występuje w Europie oraz w wodach przybrzeżnych Morza Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego. U nas można ją spotkać w dorzeczu Wisły i Odry, rzadziej w wielu jeziorach.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
tak
zobacz kalendarz
Wymiar ochronny
70 cm
Normy medalowe
Złoty medal: 200 cm, 30 kg
Srebrny medal: 160 cm, 20 kg
Brązowy medal: 130 cm, 15 kg
Rekord Polski
254 cm
105 kg
Preferowane metody wędkarskie
spinning
metoda gruntowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta prowadzi samotniczy tryb życia. Jest aktywna o zmroku i w nocy. Przez całe lata sum zajmuje zwykle jedno miejsce, jedną jamę czy inną kryjówkę. W okresie tarła odbywa dalsze wędrówki. Przy temperaturze poniżej 5 °C przestaje żerować.

Pożywienie

Sum jest drapieżnikiem. Poluje na inne mniejsze ryby, ssaki, ptaki wodne i płazy oraz małże i raki. Czasem zjada padlinę. Narybek odżywia się drobnymi skorupiakami oraz larwami owadów.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się kilka razy w roku od maja do lipca zwykle w trzcinowiskach. Temperatura wody musi przewyższać 20 °C. Samica najpierw buduje gniazdo, oczyszczając dno z roślin i mułu. Do gniazda składa ikrę. Może złożyć maksymalnie milion jaj. Larwy wykluwają się już po 3-4 dniach. Mają 6-7 mm długości. Po 7-10 dniach narybek zaczyna samodzielnie żerować, a po 18 dniach młode osobniki zaczynają być podobne do dorosłych. Samiec chroni gniazdo oraz larwy. Sum staje się dojrzały płciowo w 3-6 roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 70 cm. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 31 maja (zmiana od 8 sierpnia 2017 roku).

Ciekawostki

Duży okaz suma może pociągnąć pod wodę za sobą kąpiące się małe dzieci i zwierzęta domowe!

To jedna z największych ryb europejskich i największa w naszym kraju. Jest jednocześnie najbardziej drapieżną rybą naszych wód.

Sum w ciągu sezonu nie potrzebuje dużo pokarmu. Zadowala się ilością równoważną dwukrotności wagi swego ciała.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy suma.
       Trwa okres ochronny dla suma w rzece Odra od ujścia Warty w kierunku morza.
    Trwa okres ochronny dla suma w pozostałych rzekach.
          Najlepszy okres na połów suma.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2016-02-20, GAT-1088




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.