Świerszczak (zwyczajny)

Świerszczak (zwyczajny) (Locustella naevia)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Świerszczak (Locustella naevia) to mały ptak z rodziny pokrzewkowatych o oliwkowobrunatnym grzbiecie z ciemnym kreskowaniem i jasnym spodem. Nad okiem widać jasną brew, ale ledwo zarysowaną.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie i Azji. Na zimowiska odlatuje do Afryki i południowej części Azji. W Polsce ptak ten występuje nielicznie, głównie na nizinach.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten prowadzi skryty tryb życia. Kryje się w gęstwinie, zwykle blisko ziemi. Jest ptakiem wędrownym. Na zimę odlatuje do Afryki. Jest samotnikiem. W okresie rozrodu najbardziej aktywny jest o zmierzchu i nocą. Gdy jest zaniepokojony odzywa się krótkim "szek". Śpiew przypomina głos świerszcza. Samce mogą śpiewać nieprzerwanie przez nawet 110 minut!

Pożywienie

Świerszczak zjada przede wszystkim owady. Zjada też owoce bzu.

Rozmnażanie

Gniazdo w kształcie podłużnej czarki zakłada tuż nad ziemią w gąszczu bylin, na wilgotnych łąkach, krzewach, pokrzywach. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Okres składania jaj trwa od maja do połowy lipca. W zniesieniu od 3 do 6 (rzadko 7) jaj. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 13-15 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 10-12 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ochroną ścisłą.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Możliwość obserwacji w Polsce świerszczaka
         Samica świerszczaka składa jaja.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-04-09, GAT-751




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.