Świstunka leśna

Świstunka leśna (Rhadina sibilatrix)

© Erni – stock.adobe.com

Świstunka, świstunka leśna (Rhadina sibilatrix) to gatunek ptaka z rodziny świstunek, mniejszy od wróbla o dość jaskrawym ubarwieniu. Ciało z wierzchu jest żółtawe z zielonkawym odcieniem. Nad okiem biegnie żółta brew. Podbródek i pierś również są żółte. Skrzydła dość długie, ogon krótki.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie poza rejonem śródziemnomorskim oraz w Azji. W Polsce występuje pospolicie w lasach liściastych i mieszanych. Preferuje tereny nizinne. Zimuje w Afryce na południe od Sahary.

Tryb życia i zachowanie

Ma przyjemny głos, śpiew przypomina świergot. To ptak wędrowny. Przylatuje do nas od drugiej połowy kwietnia do maja, a odlatuje w sierpniu.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 13 cm, skrzydła do 9 cm. Osiąga ciężar 10 g.

Pożywienie

Świstunka leśna poluje na owady, pająki i inne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Buduje na ziemi kuliste gniazdo z bocznym wejściem. Samica w maju składa 5-7 jaj jeden raz w roku (bardzo rzadko dwa razy). Przez dwa tygodnie jaja są wysiadywane przez samca i samicę. Karmienie piskląt odbywa się przez 11-12 dni. Pisklęta w pierwszych dniach życia po wykluciu są ogrzewane przez samicę.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest w Polsce ptakiem chronionym.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Przylot do kraju świstunki leśnej.
          Okres lęgowy świstunki leśnej.
           Świstunka leśna odlatuje na zimę do Afryki.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-3332




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.