Szakal złocisty
© Martina Berg – stock.adobe.com
Szakal złocisty (Canis aureus) to ssak drapieżny z rodziny psowatych. Jest podobny do wilka, ale jest od niego dużo mniejszy, ma bardziej zaostrzony pysk i krótszy ogon. Spód ciała jest jasny, grzbiet ciemny, boki brązowo-rudawe.
Występowanie i środowisko
Preferuje brzegi zbiorników wodnych porośnięte zaroślami i trzcinami. Zamieszkuje północną i wschodnią Afrykę, środkową i południową Azję i Półwysep Indochiński. Spotykany także w Europie na Półwyspie Bałkańskim. Pionowy zasięg występowania to 1000 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Kopie nory i spędza w nich dzień. Czasem zajmuje nory innych ssaków. Przebywa w niewielkich grupach lub samotnie. Wyje wieczorami. Prowadzi nocny tryb życia.
Pożywienie
Poluje na gryzonie i ptaki, zjada także inne ssaki, ryby, także owady i owoce. Nierzadko zjada resztki pozostawione przez lwy.
Rozmnażanie
Samica po 62-dniowej ciąży rodzi 4-9 szczeniąt, które po 2 latach są już dojrzałe płciowo.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pytania
Czy szakal złocisty występuje w Polsce?
Od 2015 roku pojawiają się doniesienia o obserwacji tego drapieżnika w naszym kraju i to w różnych jego rejonach. Prawdopodobnie mamy do czynienia z ekspansją tego gatunku nasze tereny. Wcześniej gatunek ten notowano w Niemczech i w Czechach.
Pokrewne gatunki ssaków
- wilk szary (Canis lupus)
- dingo australijski (Canis dingo)
- pies domowy (Canis familiaris)
- kojot preriowy (Canis latrans)
- wilk rudy (Canis rufus)
- szakal czaprakowy (Canis mesomelas)
- kaberu etiopski (Canis simensis)
Powiązane quizy
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
© medianauka.pl, 2013-03-17, GAT-358