Szczerklina piaskowa

Szczerklina piaskowa (Ammophila sabulosa)

© v_blinov – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (1).

Szczerklina piaskowa (Ammophila sabulosa) to najbardziej pospolity u nas owad z rodziny grzebaczy szczerklinowatych. Ma smukłą sylwetkę ciała. Ubarwienie czarne, poza kilkoma segmentami odwłoka, które są pomarańczowe. Na głowie znajdują się dość duże, czarne oczy, nitkowate czułki. Pierwsze segmenty odwłoka są mocno zwężone, tworząc bardzo cienką talię. Błonkówka ta, szczególnie samica, ma długie odnóża. Tułów jest porośnięty szarymi włoskami. Gatunek ten jest bardzo podobny do pozostałych krajowych szczerklin.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek dość pospolicie występujący na terenie całego kraju i w całej środkowej części Europy. Preferuje, jak sama nazwa wskazuje, tereny piaszczyste.

Tryb życia i zachowanie

Owad dorosły lata w dzień. Błonkówka ta zawsze transportuje ofiarę po ziemi. Nigdy nie lata z gąsienicą, w odróżnieniu od szczerkliny gąsienicówki.

Pożywienie

Osobniki dorosłe żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Larwy zjadają gąsienice ciem (najczęściej sówkowatych), znoszone do norki przez samice.

Rozmnażanie

Samica tuż po kopulacji kopie w piaszczystej glebie norkę w postaci kuli z kanałem wlotowym i znosi tam upolowaną gąsienicę. Gąsienica jest sparaliżowana i często większa od samicy. Na ciele ofiary samica składa jedno jajo i zasklepia oraz maskuje gniazdo. Z jaj szybko wylęgają się larwy, które już po 10 dniach zaczynają się przeobrażać. Poczwarka jest typu wolnego. Imagines wyłania się z niej po kilkunastu dniach. Zdarza się, że w ciągu roku występuje kilka pokoleń.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To największy krajowy gatunek grzebaczy szczerklinowatych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu szczerkliny piaskowej.

Pokrewne gatunki owadów


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-04, GAT-901




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.