Szczupak pospolity

Szczupak pospolity (Esox lucius)

© Kletr – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Szczupak, szczupak pospolity (Esox lucius) to drapieżna ryba słodkowodna z rodziny szczupakowatych. Ma ciało wydłużone. Płetwa odbytowa i grzbietowa znajduje się niedaleko ogona. Grzbiet ma oliwkowy kolor, spód biały lub żółtawy. Oliwkowe boki zdobią żółte plamy. Płetwy również są ozdobione plamami. Pysk jest spłaszczony grzbietowo-brzusznie. Szczupak ma szeroki otwór gębowy z ostrymi zębami. Oczy są dość duże. Szczęka dolna jest wysunięta ku przodowi. Najczęściej łowione osobniki mają metr długości i 5 kg wagi ciała.

Występowanie i środowisko PL

Szczupak zasiedla rzeki, stawy, jeziora, a także przybrzeżne wody morza. Lubi ukrywać się w wodnej roślinności, najczęściej w trzcinowiskach. To ryba europejska. Nie występuje na Półwyspie Iberyjskimi w południowej części Włoch. W Polsce to ryba dość pospolita. Występuje w wodach na terenie całego kraju.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
tak
zobacz kalendarz
Wymiar ochronny
50 cm
Normy medalowe
Złoty medal: 120 cm, 12 kg
Srebrny medal: 110 cm, 10 kg
Brązowy medal: 100 cm, 8 kg
Rekord Polski
128 cm
24.1 kg
1976 rok
Preferowane metody wędkarskie
spinning
metoda gruntowa
metoda spławikowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

To dość agresywna ryba, czatująca na swoje ofiary. Najczęściej poluje o świcie lub o zmierzchu.

Pożywienie

To drapieżniki, które przejawiają także kanibalizm. Polują na owady, ryby, płazy, ssaki, takie jak szczury i myszy, małe ptaki wodne. Narybek żywi się z początku planktonem, szybko zaczyna polować.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się od końca marca do końca kwietnia, czasem do maja. Odbywa się ono podczas wiosennych roztopów przy temperaturze 3-6 °C. Bardzo często tarlisko znajduje się na zalanych łąkach i płyciznach. Samica zwykle składa od 3 do 250 tysięcy ziaren ikry. Po dwóch tygodniach z jaj wykluwają się larwy, które pewien czas spędzają w bezruchu przyklejone do roślin. Samiec osiąga dojrzałość płciową w trzecim roku, samica w czwartym roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 50 cm. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Limit dzienny połowu to 3 sztuki.

Ciekawostki

Ryba ta jest ceniona przez wędkarzy. Ma bardzo smaczne , choć ościste mięso.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres tarła szczupaka.
        Okres ochronny szczupaka.
        Najlepszy czas na połów szczupaka.

Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2016-02-20, GAT-1089




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.