Szczygieł

Szczygieł (Carduelis carduelis)

© fotomaster – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (6).

Szczygieł (Carduelis carduelis) to ptak z rodziny ziarnojadów podrodziny łuszczaków. Jest mniejszy od wróbla domowego. Samica i samiec są tej samej wielkości. Charakterystyczna dla szczygła jest czerwona głowa w części przedniej. Wierzch głowy czarny, boki białe. Spód jest również biały, otoczony żółtordzawą powierzchnią. Grzbiet i kark są brązowe. Na skrzydłach znajduje się szeroki pas w kolorze żółtym. Ogon i skrzydła są czarne.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w północnej Afryce, Azji Mniejszej, Azji Środkowej i Europie. Introdukowany w Australii oraz Ameryce Południowej (Urugwaj). Zamieszkuje brzegi lasów liściastych i mieszanych, parki, ogrody. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem lęgowym tworzy małe stadka. Jest towarzyski. Prowadzi osiadły lub częściowo wędrowny tryb życia. Do naszego kraju przylatuje w marcu i kwietniu, odlatuje na południe przez Karkonosze w październiku i listopadzie. Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem.

Głos przypomina krótkie "tikelit" lub "sztigelit". Jest ostry i wysoki. W locie odzywa się krócej: "cit". Śpiew jest miły, miauczący.

Morfologia i anatomia

Jajo szczygła ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 17,1 mm × 12,9 mm.

jajo szczygła

Pożywienie

Szczygły zjadają owady, zwłaszcza dwuskrzydłe, chrząszcze i gąsienice oraz nasiona chwastów, najchętniej ostu i łopianu.

Pobierają pokarm bezpośrednio z ziemi lub z kwiatostanów, często zwisając głową w dół.

Rozmnażanie

Jest to gatunek monogamiczny. Gniazdo buduje wysoko na drzewie liściastym, na brzegu gałęzi. Gniazdo ma średnicę 7-8 cm. Jest grubościenne. Budowane jest z puchu roślinnego, traw, korzonków, wysłane jest włosiem i puchem. Wyprowadza dwa lęgi w roku - w maju i czerwcu oraz w czerwcu i lipcu. Samica znosi 4-5 jaj, które wysiaduje sama przez 13-14 dni. Młode przebywają w gnieździe przez 1-15 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce szczygieł jest gatunkiem ptaka chronionego.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Szczygły przylatują do Polski.
          Trwa pierwszy sezon lęgowy u szczygła.
          Trwa drugi sezon lęgowy u szczygła.
          Szczygły odlatują na południe.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-11-19, GAT-643
Data aktualizacji artykułu: 2023-10-28




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.