Szerokodziób długosterny
© aee_werawan – stock.adobe.com
Szerokodziób długosterny, szerokodziób papuzi (Psarisomus dalhousiae) to ptak z rodziny szerokodziobów. Upierzenie intensywnie zielone poza czarno-białym wierzchem głowy, żółtozieloną resztą głowy, zaś ogon i cześć lotek są niebieskie. Na karku biała obroża.
Występowanie i środowisko
Ptak ten występuje w Himalajach , na półwyspie Indochińskim i Malajskim. Jest też obecny na Sumatrze i Borneo. Preferuje leśne środowisko.
Tryb życia i zachowanie
Tworzy małe stada. Jest mało płochliwy.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 25 cm, z czego połowa przypada na ogon.
Pożywienie
Poluje na owady.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- szerokodziób białoskrzydły (Cymbirhynchus macrorhynchos)
- szerokodziób czarnobrewy (Serilophus lunatus)
- szerokodziób obrożny (Eurylaimus ochromalus)
- szerokodziób purpurowy (Eurylaimus javanicus)
- szerokodziób różowodzioby (Corydon sumatranus)
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2019-06-05, GAT-8485