Szerokodzioby

Szerokodzioby (Eurylaimidae) to rodzina niewielkich ptaków z rodziny wróblowych, która liczy dziś 8 gatunków. W Polsce ptaki te nie występują.

Upierzenie brązowe, czarne, zielone, czerwone, srebrne z jaskrawymi i kontrastującymi obszarami. Ptaki te zwykle mają kolorowy, niemal fosforyzujący dziób. Dymorfizm płciowy i wiekowy jest zwykle słabo zaznaczony. Szerokodzioby mają krępe i przysadziste ciało, z krótkim ogonem. Dziób, jak mówi sama nazwa rodziny, jest zwykle bardzo szeroki. Na jego końcu znajduje się haczyk.

Występowanie i środowisko

Szerokodzioby są obecne w Azji i Afryce. W Azji obszar występowania obejmuje Chiny, Indie i dalej na południowy-wschód, w Afryce jest to obszar równikowy i dalej na południe. Ptaki te zamieszkują lasy tropikalne oraz różnego rodzaju zarośla.

Tryb życia i zachowanie

Szerokodzioby odzywają się zwykle głośnymi gwizdami i trelami. Również terkoczą i rechoczą.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 11,5 do 27,5 cm długości ciała oraz od 10 do 163 g masy ciała.

Rozmnażanie

Ptaki te budują dość duże i niezbyt staranne wiszące gniazda, zamknięte, z bocznym wejściem oraz z czymś w rodzaju ogona. Samica składa 2-3 w tropikach lub 4-8 jaj w okolicach Himalajów.

Pożywienie

Ptaki te polują na stawonogi, zjadają również owoce.

Ochrona i zagrożenia

Kilka gatunków uznawanych jest za zagrożone.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

To słabo poznane ptaki. Po śmierci szerokodzioba dziób traci swój fosforyzujący kolor, można go więc podziwiać wyłącznie w naturze.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2018-07-07, RODZ-1323
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-28



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.