Szewnica bzówka

Szewnica bzówka (Spilosoma lutea)

© Henrik Larsson – stock.adobe.com

Szewnica bzówka (Spilosoma lutea) to gatunek motyla nocnego z rodziny niedźwiedziówkowatych. Ubarwienie żółto-białe z niewielkim rysunkiem na skrzydłach w postaci czarnych kropek. Rzadko pojawiają się kreski na przednich skrzydłach. Na drugiej parze skrzydeł kropki nieliczne, a same skrzydła są dużo jaśniejsze. Czułki ciemne. Samiec ma głowę i tułów żółte, samica jasnożółte. Odwłok jest ciemnożółty z rzędem czarnych kropek. Gąsienica jest ciemnobrunatna lub szarobrunatna, jaśniejsza po bokach. Wzdłuż grzbietu biegnie cienka, żółtawa linia. Ciemne i jasne obszary rozgranicza cienka ciemna linia, a poniżej jasna, przerywana kreska. Głowa jest jaśniejsza i błyszcząca. Z brodawek wyrastają kępki włosków.

Występowanie i środowisko PL

To motyl spotykany często na terenie całego naszego kraju. Zamieszkuje Europę i Azję. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Spotyka się go także w parkach, zaroślach, a także na terenach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu postaci motyla trwa od maja do lipca. To motyl o nocnej aktywności. Także gąsienica żeruje tylko nocą. Gąsienica żyje w okresie od sierpnia do października. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary 34-40 mm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na pokrzywie zwyczajnej, ostrożniu warzywnym, szczawiu zwyczajnym, babce szerokolistnej, malinie właściwej, śnieguliczce białej, wiciokrzewu i dzikim czarnym bzie.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Po wylęgu z jaj gąsienice żerują gromadnie. Później żyją samotnie. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie w ściółce.

Ochrona i zagrożenia

To pospolita ćma, nie wymagająca ochrony.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu szewnicy bzówki.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.78 / 65.62%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2016-10-03, GAT-4266




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.