Szkielet ptaka
© liubomirt - Fotolia.com
Szkielet ptaka stanowi wewnętrzne rusztowanie dla ciała. Jest złożony z kości oraz chrzęści. Układ kostny poza tym chroni organy wewnętrzne przed uszkodzeniami, nadaje ciału odpowiednią postawę, odgrywa główną rolę w lokomocji ze względu na podtrzymywanie mięśni.
Szkielet ptaka pośród kręgowców jest najbardziej zróżnicowany. W odróżnieniu od innych zwierząt szkielet ptaków ma wiele specjalnych własności, które umożliwiają ptakom latanie. Kości są bardzo lekkie, spneumatyzowane (mają przestrzenie powietrzne wewnątrz), wysycone solami wapnia, przez co są bardzo mocne.
Kości połączone są między sobą stawami jamowymi lub nieruchomo za pomocą szwów.
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2013-06-09, A-2073
Data aktualizacji artykułu: 2024-05-03