Szklarnikowate

Szklarnikowate (Cordulegastridae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 50 gatunków. W Polsce żyją 2 gatunki z tej rodziny ważek, w całej Europie mamy ich pięć.

To ważki podobne do gadziogłówkowatych. Są jednak od nich większe i charakteryzuje je inny rysunek na ciele. To ważki o dużych rozmiarach. Ubarwienie samicy i samca jest podobne. Zielone oczy są ze sobą w jednym puncie połączone. Ciało jest czarne z żółtym rysunkiem. Skrzydła samców są u nasady kanciasto rozszerzone, a na drugim segmencie odwłoka znajdują się małe wyrostki. Samica ma długie pokładełko.

Występowanie i środowisko

To owady półkuli północnej. W Polsce oba gatunki są rzadkie. Występują nad wodami płynącymi.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki latają w dzień wzdłuż wodnych cieków. Larwy polują zagrzebane w gruncie na dnie płycizn.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica zwykle składa jaja w locie, zawisając nad taflą wody i umieszczając pod nią pokładełko. Rozwój larw trwa od 4 do 5 lat.

Pożywienie

Zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy są drapieżnikami.

Ochrona i zagrożenia

Szklarnik leśny podlega ochronie gatunkowej. W Polsce jest to gatunek zagrożony wymarciem, w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status "VU".

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres lotu szklarnika górskiego.
         Okres lotu szklarnika leśnego.




Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-08-14, RODZ-343



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.