Szlaczkoń siarecznik

Szlaczkoń siarecznik (Colias hyale)

© hfox – stock.adobe.com

Szlaczkoń siarecznik (Colias hyale) to gatunek motyla z rodziny bielinkowatych. Samiec z wierzchu ma żółte skrzydła, samica - białe z zielonym odcieniem. Przednie skrzydła mają czarne brzegi. W części środkowej znajduje się ciemna plamka. Na skrzydłach drugiej pary znajduje się pomarańczowa plama. Gąsienica ma zieloną barwę, a po bokach biegną żółte i wąskie linie. Gatunek ten jest niezwykle podobny do szlaczkonia południowego (Colias australis).

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. U nas jest dość pospolity. Można go spotkać na łąkach, polach i miejscach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki latają w słoneczne dni szybko i nisko nad ziemią. Siadają najczęściej na kwiatach o kolorach żółtym i fioletowym. Zimuje postać gąsienicy (niektóre źródła wskazują też na poczwarki). Okres lotu trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni (różne pokolenia).

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł tego motyla waha się od 40 do 45 mm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są koniczyna, lucerna, wyka, komonica, cieciorka i inne bobowate.

Rozmnażanie

Szlaczkoń siarecznik wyprowadza dwa (rzadziej trzy) pokolenia w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Szlaczkonia południowego opisano jako odrębny gatunek dopiero w roku 1911 przez włoskiego biologa o nazwisku Verity. Po drugiej wojnie światowej zdano sobie sprawę z tego, że motyl ten jest obecny także w naszej części Europy.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu szlaczkonia siarecznika (2-3 pokolenia).

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.86 / 66%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2018-06-01, GAT-5169




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.