Szlamnik (zwyczajny)

Szlamnik (zwyczajny) (Limosa lapponica)

© schaef – stock.adobe.com

Szlamnik, szlamnik rdzawy (Limosa lapponica) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, podobny do rycyka, choć ma od niego bardziej krępą budowę ciała, krótsze nogi, a dziób jest lekko zadarty. Na kuprze występuje biała plama, która sięga do grzbietu. W szacie godowej szyja i głowa i spód ciała są rdzawe, u samicy rdzawobeżowe i kreskowane. Dziób i nogi czarne. Nasada dzioba jaśniejsza. W szacie spoczynkowej wierzch ciała jest beżowoszary z ciemnym kreskowaniem, a spód biały z plamkami.

Występowanie i środowisko PL

Szlamnik występuje w Europie i Azji, Afryce, Australii i Ameryce Północnej (Alaska), a także na wielu oceanicznych wyspach. Zamieszkuje arktyczną tundrę, preferuje tereny bagniste, torfowiska. W Polsce pojawia się podczas przelotów.

Tryb życia i zachowanie

Podczas brodzenia w płytkiej wodzie szlamnik zanurza w niej głowę i szyję.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 36-42 cm, rozpiętość skrzydeł 64-74 cm, a ciężar ciała 230-490 g.

Pożywienie

Poluje na owady, mięczaki, pierścienice i skorupiaki. Bardzo rzadko zjada małe ryby, a także nasiona i owoce roślin.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazdo to zagłębienie w suchym podłożu z wyściółką roślinną. Na przełomie maja i czerwca samica składa 3-4 jaja, które wraz z samcem wysiaduje przez 21-22 dni. Samiec częściej siedzi w gnieździe niż samica. Pisklęta są zagniazdownikami. Po miesiącu są już zdolne do lotu.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten podlega w Polsce ochronie ścisłej.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2019-01-27, GAT-4302




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.