Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?

Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?

Pióra wokół oczu sowy to tak zwana szlara. Pióra te tworzą charakterystyczny wieniec wokół oczu. Pióra szlary są zwykle sztywniejsze i krótsze niż pozostałe, zwykle ułożone koliście, tworzące czasem kształt serca, jak u płomykówek. Dzięki tej strukturze piór sowy wydają się mieć twarz. Tworzą strukturę w kształcie talerza, w środku której znajdują się duże oczy i dziób.

szlara - pióra wokół oczu sowy
Szlara u puszczyka mszarnego © Ian Dyball - stock.adobe.com

Szlara jest charakterystyczna głównie dla sów. Jest jednym z czynników, które odróżniają sowy od innych ptaków. Dzięki niej są łatwo rozpoznawalne nawet przez dzieci. Wyjątkowo struktura ta pojawia się u niektórych ptaków szponiastych. Nie świadczą jednak o bliskim pokrewieństwie tych ptaków. Szlary u sów i niektórych szponiastych wykształciły się prawdopodobnie niezależnie, jako przystosowanie do życia w środowisku.

Największą szlarę ze wszystkich ptaków ma puszczyk mszarny (na zdjęciu). Zajmuje niemalże całą, przednią część głowy.

Szlara pełni ważną funkcję. Dzięki swojej budowie wzmacnia dźwięki, które docierają do uszu sów. Działa więc trochę jak talerz domowej anteny satelitarnej. Wystarczy przyłożyć domkniętą dłoń do ucha, aby przekonać się, jak wzmacniany jest w ten sposób dźwięk. Ponieważ sowy polują tak skutecznie dzięki doskonałemu słuchowi, a nie jak się powszechnie sądzi dzięki wzrokowi, szlara ma ogromne znaczenie dla tych ptaków.

Dzięki szlarze sowy są tak skuteczne w polowaniu, że są w stanie usłyszeć mysz, która przebiega pod warstwą śniegu lub nornika, poruszającego się w ściółce leśnej w środku ciemnej nocy.

Sowy
Sowy

(Strigiformes)



Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Justyna Mrowiec - Sowy tajemnicze i nieuchwytne, ISBN 978-83-280-0781-9, GW Foksal
  • Andrzej Kruszewicz - Ptaki Polski t.1,2, 978-837763-073-0, Multico Oficyna Wydawnicza 2011
  • Einhard Bezzel - Ptaki, ISBN 978-83-7073-454-1, MULTICO Oficyna Wydawnicza 2010
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ptaki, PWN 1962
  • Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix

© medianauka.pl, 2022-01-02, A-4303



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.