© andreapetrlik — stock.adobe.com
Tabliczka mnożenia
Co to jest tabliczka mnożenia? Iloczyny wszystkich liczb naturalnych z zakresu od 1 do 100 można ułożyć w tablicę liczb. To tak zwana tabliczka mnożenia. Przykładowa, bajkowa tabliczka mnożenia dla dzieci została zamieszczona obok. Nauczenie się jej na pamięć ułatwia życie nie tylko w szkole, ale i w życiu codziennym.
Jak czytać tabliczkę mnożenia?
Obok przedstawiono sposób znajdowania iloczynu dwóch liczb naturalnych z zakresu od 1 do 100. Na rysunku pokazano wynik mnożenia liczb 6 i 7. Szukamy w pierwszej kolumnie liczby 6 i w pierwszym rzędzie liczby 7. Iloczyn tych liczb to liczba znajdująca się na skrzyżowaniu odpowiedniego wiersza i kolumny.
Czy trzeba się uczyć całej tabliczki mnożenia?
Ponieważ mnożenie jest przemienne, nie ma znaczenia, czy szukamy liczb najpierw w rzędach, czy w kolumnach. Na przykład 6·8 = 8·6 = 48. Z tego powodu:
Poza tym istnieją pewne zasady, które „skracają” listę pozycji mnożenia do zapamiętania.
- Każda liczba pomnożona przez zero zawsze daje 0.
- Każda liczba pomnożona przez 1 daje tę samą liczbę.
- Gdy mnożymy liczbę przez dziesięć, wystarczy do tej cyfry „dołożyć” 0 (np. 3·10 = 30).
- Mnożenie jest przemienne: 6·8 to jest to samo co 8·6.
- Istnieje zasada przy mnożeniu przez 9 taka, że suma cyfr wyniku daje 9 np. 9·8 = 72 (7 + 2 = 9), 9·4 = 36 (3 + 6 = 9).
Bardzo dobra znajomość tabliczki mnożenia, pomimo dostępu powszechnego do kalkulatorów i komputerów, jest niezmiernie istotna. Jest przydatna niemalże na każdym kroku, nie tylko na lekcjach matematyki, ale także w życiu codziennym.
Nauka tabliczki mnożenia online
W Internecie można znaleźć wiele darmowych programów do nauki tabliczki mnożenia. Poniżej kilka naszych propozycji w postaci quizów. Każdy quiz to prosta gra online. Quizy zostały podzielone na różne zakresy mnożenia, aby ułatwić naukę mnożenia.
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?
Wiele rodziców ma problem z nauczeniem swojego dziecka tabliczki mnożenia. Problem polega na tym, że dziecko musi zapamiętać dużo nudnych liczb. Istota problemu tkwi więc w zachęceniu dziecka do przyswojenia tak dużej ilości nudnych danych.
Nauka przez zabawę to najlepsza metoda nauki. Przede wszystkim warto spędzić czas na nauce tabliczki mnożenia razem z dzieckiem. Jest wiele metod nauki tabliczki mnożenia:
- Nauka poprzez gry edukacyjne. Mogą to być na przykład kolorowanki, kartoniki, fiszki, gra memory, domino i wiele innych. Oferta jest bogata.
- Dobry pomysł to program komputerowy online do nauki tabliczki mnożenia. Nasze quizy są zbudowane w taki sposób, że dziecko stopniowo poznaje tabliczkę mnożenia poprzez rozszerzanie zakresów liczb. Może powtarzać quizy wiele razy i poprawiać swoje wyniki zarówno w liczbie poprawnych odpowiedzi, jak i czasu rozwiązania zadań. Rodzice mogą zaś kontrolować postępy w nauce poprzez sprawdzenie wyniku quizu.
- Nauka tabliczki mnożenia na palcach. Na YouTube wystarczy wpisać hasło "nauka tabliczki mnożenia na palcach" i otrzymujemy wiele instruktaży nauki tabliczki mnożenia.
- Warto wydrukować sobie tabliczkę mnożenia. Tutaj znajdziesz nasz dokument: tabliczka mnożenia do wydruku PDF.
- Nauka tabliczki za pomocą technik mnemonicznych. Skojarz z dzieckiem liczby z przedmiotami, które wyglądem odpowiadają tym cyfrom i zbuduj historie dla kolejnych iloczynów tych liczb. Na przykład niech liczba 2 to będzie „łabędź”, a liczba 1 to „szpic”, 4 to „błyskawica”, 8 to „bałwanek”. Działanie 2 × 8 = 16 można obudować w następującą historię: łabędź z bałwankiem przyglądali się, jak w szpic uderza błyskawica.
Światowy dzień tabliczki mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to międzynarodowa akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. W tym dniu różne organizacje i instytucje organizują wydarzenia, które promują nauczanie tabliczki mnożenia w formie zabaw, gier i konkursów. Organizatorem Głównym ŚDTM jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Jest to bezpłatna akcja.
Tabliczka mnożenia w wierszykach
Czasem nauka poszczególnych działań poprzez rymowanki przynosi dobre efekty. Wierszyków jest wiele, potrafią wryć się w pamięć i to właśnie chodzi. Jeszcze lepiej, gdy dziecko samo ułoży sobie rymowankę lub nauczyciel zorganizuje konkurs w klasie na najzabawniejszą rymowankę.
Oto przykładowe wierszyki o tabliczce mnożenia.
- W alfabecie są 32 litery, to jak osiem razy cztery.
- Czy wiedzą to łososie, że siedem razy cztery to dwadzieścia osiem?
- Nie ze mną te numery, że niby osiem razy osiem to nie sześćdziesiąt cztery?
- Kto nie liczy, ten nie wie, że dziewięć razy dziewięć to osiemdziesiąt jeden.
- Cztery razy dziewięć to trzydzieści sześć i cześć!
- Kto nie wie, że dziesięć razy dziesięć to sto, ten ma w głowie pstro!
- Dwa raki razy dwa ptaki to cztery pokraki.
Tabliczka mnożenia do 1000
Poniżej znajduje się infografika z tabliczką mnożenia do 1000.
Ćwiczenia
Ćwiczenia interakcyjne pomogą przygotować się na sprawdzian, test, egzamin, a ponadto usystematyzują wiedzę z danej dziedziny. To także świetny trening do matury. Wiele ćwiczeń to dobre zadania maturalne.
Filmy
Tabliczka mnożenia na palcach. Naucz się tabliczki mnożenia w 2 minuty.
Tabliczka mnożenia w Excelu. Tutorial — jak stworzyć tabliczkę mnożenia w programie MS Excel.
Powiązane quizy
Wybrane karty pracy
Inne zagadnienia z tej lekcji
© medianauka.pl, 2008-12-10, A-124
Data aktualizacji artykułu: 2023-03-05