Takin złoty
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Takin (Budorcas taxicolor) to ssak z rodziny krętorogich, krewniak piżmowołu, o masywnej budowie ciała. Zarówno samiec jak i samica ma rogi o długości do 63 cm. Ma silnie rozwinięte racice boczne. Ubarwienie od żółtobiałego do brązowoszarego, na grzbiecie występuje ciemna pręga. Zagrożony wyginięciem. Na wolności żyje tylko kilkaset sztuk.
Występowanie i środowisko
Wschodnia część Himalajów oraz sąsiednie pasma gór Indii, Półwyspu Indochińskiego i Chin. Zamieszkuje gęste zarośla. Występuje na wysokości od 2400 do 4250 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Latem gromadzi się w stada, które zimą się rozpraszają. Aktywny o zmierzchu i nocą. W dzień jest aktywny tylko w pochmurne dni. Lubi odwiedzać gorące źródła mineralne. Jest bardzo agresywny. Potrafi zaatakować nawet człowieka nawet wtedy, gdy nie jest prowokowany.
Pożywienie
Trawy i inne rośliny, zimą zjada wierzbowe pędy, bambusy.
Rozmnażanie
Okres godowy przypada na lipiec-sierpień. Byki są wówczas bardzo agresywne. W marcu lub kwietniu samica rodzi zwykle jedno młode. Po trzech dniach młode samodzielnie podąża za matką.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Wybrane podgatunki:
B. t. bedfordi
B. t. taxicolor
B. t. tibetana
B. t. whitei
Pokrewne gatunki ssaków
- jak zwyczajny (Bos grunniensis)
- żubr europejski (Bison bonasus)
- bizon amerykański (Bison bison)
- muflon śródziemnomorski (Ovis musimon)
- tur leśny (Bos primigenius)
- bongo leśne (Tragelaphus eurycerus)
- kozica północna (Rupicapra rupicapra)
- arni azjatycki (Bubalus arnee)
- markur śruborogi (Capra falconeri)
- suhak stepowy (Saiga tatarica)
- eland zwyczajny (Tragelaphus oryx)
Wiadomości
Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda
Wrocławskie zoo zmienia się nieustannie, dba o dobrostan zwierząt. W tym tygodniu został udostępniony nowy wybieg dla takinów złocistych, a chwilę wcześniej dla jeleni Alfreda. Wybiegi po remoncie i przebudowie są bliskie środowisku naturalnemu, przestronne i przystosowane na potrzeby hodowli tych wspaniałych zwierząt.
Bezpieczna przystań dla zagrożonych gatunków
Naukowcy biją na alarm. Już co piąty gatunek jest zagrożony wyginięciem. Bez zdecydowanych działań w tym tempie do końca wieku może wyginąć nawet połowa zwierząt i roślin. Na ratunek przychodzą im ogrody zoologiczne. Choć 50 lat temu było to nie do pomyślenia, zmieniają swoją funkcję, stając się enklawami dla przetrwania zagrożonych wyginięciem gatunków. Pod tym względem w Polsce mamy być z czego dumni. Wrocławskie zoo to chwalebny przykład ogrodu zaangażowanego w liczne programy ochrony gatunkowej.
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2012-12-23, GAT-189