Tamaryna białoczuba

Tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus) to zagrożona wyginięciem małpa z rodziny pazurkowców o skąpo owłosionej, szerokiej części twarzowej głowy, z dużymi uszami. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest biały czub na głowie lub stojąca grzywa koloru białego. Grzbiet ma kolor ciemnobrązowy, spód ciała i kończyny żółtawobiałe.

Występowanie i środowisko

Tereny krzewiaste i lasy północnej części Kolumbii. Zajmuje najwyższe pasmo lasów deszczowych.

Tryb życia i zachowanie

Wydaje piszczałkowate odgłosy i trele podobne do ptasich. Żyje w małych grupach. Prowadzi dzienny tryb życia. W nocy kilka małpek przytula się i spędza tak noc w dziupli lub zakamarkach drzew. Teren zajmowany przez rodzinną grupę to 10 ha.

Pożywienie

Tamaryna białoczuba je owoce, owady, pająki, małe kręgowce, ptasie jaja.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 5 miesięcy. Samica rodzi 1-2 młode. Dojrzałość płciową młode osiągają po 15 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Samiec asystuje przy porodzie. Odbiera i liże noworodka. Opiekuje się młodymi i podaje do karmienia samicy.

Pytania

Pytania

Ile kosztuje tamaryna białoczuba?

Ceny wahają się w granicach 2000-6000 złotych. Zdarzają się też okazje. Cena zakupu to jednak nie jest jedyny koszt zakupu małpki. Hodowla tamaryny jest trudna. Małpce trzeba zapewnić odpowiednie warunki, w tym dużą przestrzeń do biegania, wspinania się i skakania, dobrą i drogą opiekę weterynaryjną, odpowiedni pokarm. To zakup na lata. Ważne jest też źródło pochodzenia. Upewnij się, że nie wspierasz poprzez zakup zwierzęcia przemytników i kłusowników. Musisz mieć udokumentowane pochodzenie małpki, aby nie popaść w konflikt z prawem. Małpy wymagają stałej uwagi i mogą być agresywne nawet wobec swojego opiekuna. Są też nosicielami groźnych chorób dla człowieka i od człowieka łatwo się zarażają. Tamaryna w domu może się okazać dużym kłopotem. Przemyśl dobrze zakup takiego zwierzęcia.


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2011-10-21, GAT-82




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.