Tanagry

Tanagry (Thraupidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 376 gatunki. W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tej rodziny. Nie wyróżnia się jednej cechy tych ptaków.

To na ogół bardzo kolorowe ptaki. Niektóre gatunki są jednobarwne. Dziób tych ptaków jest również zróżnicowany w zależności od gatunku.

Występowanie i środowisko

Ptaki te zasiedlają praktycznie całą Amerykę Południową i dużą część Ameryki Północnej. Występują też na Karaibach. Ptaki te zamieszkują lasy, zarośla, ogrody, obszary porośnięte trawą. Występują zarówno na nizinach jak i w górach.

Tryb życia i zachowanie

Gatunki żyjące w tropikach nie podejmują wędrówek. Część gatunków odbywa migracje pionowe lub sezonowe. Kilka gatunków wędruje na lęgi na obszary o klimacie umiarkowanym. Wiele gatunków w ogóle nie śpiewa, część robi to słabo, niewiele śpiewa intensywnie.

Morfologia i anatomia

Dziesiąta lotka jest znacznie zredukowana. Ptaki te ważą najczęściej około 20 g. Ciężar waha się od 8,5 do 114 g. Długość ciała wynosi od 9 do 28 cm. U gatunków pijących nektar dziób jest długi i lekko zakrzywiony. Również język często jest dostosowany do spijania nektaru. Dzioby gatunków owadożernych są krótsze i spłaszczone.

Rozmnażanie

Gniazdo to czarka, starannie upleciona, umieszczona na drzewach lub krzewach. U kilka gatunków gniazda są zamknięte, a wejścia są z boku. Samica składa zwykle 2 jaja. Mają niebieskawy lub biały kolor, z plamkowaniem lub nieregularnymi liniami. Okres inkubacji trwa od 12 do 18 dni. Pisklęta po wykluciu przez 11-24 dni pozostają w gnieździe.

Pożywienie

Część gatunków spija nektar. Inne są owadożerne. Są tu też typowe ziarnojady i owocożercy.

Ochrona i zagrożenia

Kilka gatunków tanagr jest krytycznie zagrożonych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2018-06-24, RODZ-800
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-28



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.