Tasiemiec uzbrojony
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Tasiemiec uzbrojony, soliter (Taenia solium) to gatunek płazińca z gromady tasiemców, groźny pasożyt wewnętrzny kręgowców, głównie człowieka.
Występowanie i środowisko PL
Tasiemiec uzbrojony ma zasięg kosmopolityczny.
Tryb życia i zachowanie
Tasiemiec ten pasożytuje w jelicie cienkim człowieka.
Morfologia i anatomia
Długość ciała (strobili) wynosi 2-8 m i może się składać nawet z 1000 członów. Główka ma średnicę zaledwie 1 mm. Znajdują się na niej 4 przyssawki i haczyki ułożone w dwóch wieńcach na niewielkim ryjku. Ryjek z haczykami odróżnia ten gatunek od tasiemca nieuzbrojonego. Ostatnie człony są największe i mocno wydłużone (dużo dłuższe niż szersze, co odróżnia ten gatunek od bruzdogłowca). To człony maciczne, a macica wypełnia cały człon w postaci rozgałęzień. Zawierają nawet 50 000 jajeczek. Jajeczka są brązowe, otoczone trwałą skorupką. Ostatnie człony odrywają się i są wydalane wraz z kałem żywiciela na zewnątrz.
Pożywienie
Tasiemiec pozyskuje substancje organiczne od żywiciela.
Rozmnażanie
Człowiek może być żywicielem ostatecznym, ale i pośrednim, gdy zje warzywa zanieczyszczone jajami lub w wyniku samozakażenia. U pośrednich żywicieli onkosfery zawarte w jajach dostają się do krwi i limfy, a z nimi do różnych narządów wewnętrznych i mięśni oraz do tkanki łącznej. Tu larwy osiadają i przeobrażają się w wągry.
Gdy człowiek zje wieprzowinę zarażoną wągrami (świnia jest żywicielem pośrednim), staje się żywicielem ostatecznym. Larwa za pomocą haczyków i przyssawek przytwierdza się do ściany jelita i rozwija kolejne człony, zamykając cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego.
Ostatecznym żywicielem może być (oprócz człowieka) także małpa, a nawet chomik.
Do pośrednich żywicieli zaliczamy także (oprócz świni i człowieka) taskie zwierzęta jak: małpa, dzik, wielbłąd, niedźwiedź brunatny, lis, pies, tchórz, kot, szop, królik, zając, mysz, szczur.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Groźne dla człowieka jest zarażenie larwami. Choroba ta nosi nazwę cysticerkozy. Gdy larwy wytworzą wągry w mózgu, chory zwykle umiera. Równie niebezpieczna jest obecność wągrów w sercu lub w oku.
Pytania
Jakie są objawy chorobowe?Do objawów obecności tasiemca w jelicie należą:
- anemia,
- awitaminoza,
- osłabienie organizmu,
- wymioty,
- bóle brzucha.
Jak może dojść do samozakażenia?
Niestety na skutek ruchów antyperystaltycznych jelita człon macierzysty może się dostać do żołądka. Częściej jednak zakażenie jajami (najgroźniejsze dla człowieka) następuje w wyniku zjedzenia nieumytych jarzyn lub innych plonów. To dlatego między innymi wylewanie szamba na pola jest delikatnie rzecz ujmując złym pomysłem.
Pokrewne gatunki bezkręgowców
- bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum)
- tasiemiec bąblowcowy (Echinococcus granulosus)
- tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata)
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Aleksander Rajski – Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
- Alfred Brehm – Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
- Praca zbiorowa – Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
© medianauka.pl, 2020-11-11, GAT-638740