Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Tasiemiec uzbrojony, soliter (Taenia solium) to gatunek płazińca z gromady tasiemców, groźny pasożyt wewnętrzny kręgowców, głównie człowieka.

Występowanie i środowisko PL

Tasiemiec uzbrojony ma zasięg kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

Tasiemiec ten pasożytuje w jelicie cienkim człowieka.

Morfologia i anatomia

Długość ciała (strobili) wynosi 2-8 m i może się składać nawet z 1000 członów. Główka ma średnicę zaledwie 1 mm. Znajdują się na niej 4 przyssawki i haczyki ułożone w dwóch wieńcach na niewielkim ryjku. Ryjek z haczykami odróżnia ten gatunek od tasiemca nieuzbrojonego. Ostatnie człony są największe i mocno wydłużone (dużo dłuższe niż szersze, co odróżnia ten gatunek od bruzdogłowca). To człony maciczne, a macica wypełnia cały człon w postaci rozgałęzień. Zawierają nawet 50 000 jajeczek. Jajeczka są brązowe, otoczone trwałą skorupką. Ostatnie człony odrywają się i są wydalane wraz z kałem żywiciela na zewnątrz.

Pożywienie

Tasiemiec pozyskuje substancje organiczne od żywiciela.

Rozmnażanie

Człowiek może być żywicielem ostatecznym, ale i pośrednim, gdy zje warzywa zanieczyszczone jajami lub w wyniku samozakażenia. U pośrednich żywicieli onkosfery zawarte w jajach dostają się do krwi i limfy, a z nimi do różnych narządów wewnętrznych i mięśni oraz do tkanki łącznej. Tu larwy osiadają i przeobrażają się w wągry.

Gdy człowiek zje wieprzowinę zarażoną wągrami (świnia jest żywicielem pośrednim), staje się żywicielem ostatecznym. Larwa za pomocą haczyków i przyssawek przytwierdza się do ściany jelita i rozwija kolejne człony, zamykając cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego.

Ostatecznym żywicielem może być (oprócz człowieka) także małpa, a nawet chomik.

Do pośrednich żywicieli zaliczamy także (oprócz świni i człowieka) taskie zwierzęta jak: małpa, dzik, wielbłąd, niedźwiedź brunatny, lis, pies, tchórz, kot, szop, królik, zając, mysz, szczur.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Groźne dla człowieka jest zarażenie larwami. Choroba ta nosi nazwę cysticerkozy. Gdy larwy wytworzą wągry w mózgu, chory zwykle umiera. Równie niebezpieczna jest obecność wągrów w sercu lub w oku.

Pytania

Pytania

Jakie są objawy chorobowe?

Do objawów obecności tasiemca w jelicie należą:

  • anemia,
  • awitaminoza,
  • osłabienie organizmu,
  • wymioty,
  • bóle brzucha.

Jak może dojść do samozakażenia?

Niestety na skutek ruchów antyperystaltycznych jelita człon macierzysty może się dostać do żołądka. Częściej jednak zakażenie jajami (najgroźniejsze dla człowieka) następuje w wyniku zjedzenia nieumytych jarzyn lub innych plonów. To dlatego między innymi wylewanie szamba na pola jest delikatnie rzecz ujmując złym pomysłem.


Pokrewne gatunki bezkręgowców




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Aleksander Rajski – Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Praca zbiorowa – Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984

© medianauka.pl, 2020-11-11, GAT-638740




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.