Tasza, zając morski
© Picture Partners – stock.adobe.com
Tasza, zając morski (Cyclopterus lumpus) to ryba morska, należąca do rodziny taszowatych. Ma krępe, wysklepione, okrągłe i bardzo masywne ciało w kolorze szarym, pokryte różnymi wyrostkami, guzami kostnymi. Strona brzuszna jest jaśniejsza. Płetwa grzbietowa pokryta jest dość grubą warstwą skóry. W okresie godowym brzuch samca staje się pomarańczowy, a grzbiet brązowy. Płetwy brzuszne są zrośnięte w przyssawkę. Samice są większe.
Występowanie i środowisko PL
Występuje w przybrzeżnych wodach północnego Atlantyku. Jest obecna także w Bałtyku. Zajmuje strefę przybrzeżną wód, rzadko schodzi na głębokość do 350 m. Czasem pływa w toni wodnej.
ryba morska
Atlantyk
Bałtyk
Tryb życia i zachowanie
To mało ruchliwa ryba, prowadzi przydenny tryb życia. Podczas pływów ryba ta przytrzymuje się dna za pomocą płetw piersiowych, które przypominają przyssawki.
Morfologia i anatomia
Dorasta do 60 cm (samice) długości ciała, chociaż w Bałtyku tylko do 30 cm.
Pożywienie
Poluje na skorupiaki, małe ryby i meduzy.
Rozmnażanie
Samica wczesną wiosną składa jaja w grudkach na samym brzegu zbiornika wody. Przez długi czas od wiosny samiec nie je. Jest to okres tarła i opieki nad jajami. Jaj strzeże samiec. Gdy woda odpływa, bywa że samiec pozostaje na brzegu, chroniąc jaja swoim ciałem. Larwy mają nawet 6-7 mm długości. Po wylęgu młode przysysają się do ciała samca.
Ochrona i zagrożenia
To jadalna ryba, ale tylko samce mają smaczne mięso. Spożywa się ją w postaci wędzonej lub konserw. W Polsce ryba ta nie jest objęta wymiarem i okresem ochronnym.
Ciekawostki
Ikra taszy po zabarwieniu na czarno czasem sprzedawana jest jako tani kawior.
Pokrewne gatunki ryb
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4218