Teoria względności
Mechanika klasyczna, czyli mechanika newtonowska opisuje bardzo dobrze zjawiska fizyczne dla małych prędkości (w porównaniu z prędkością, z jaką porusza się światło). Gdy zaczynamy mieć do czynienia z prędkościami bliskimi prędkości światła, mechanika klasyczna przestaje obowiązywać.
W 1905 roku Albert Einstein ogłosił swoją szczególną teorię względności. To tak zwana mechanika relatywistyczna opisująca czasoprzestrzeń i ruch, także dla prędkości bliskich prędkości światła.
Ogólna teoria względności została sformułowana z użyciem zaawansowanej matematyki. To teoria grawitacji, rozszerzająca prawo powszechnego ciążenia. Powstała w 1915 roku.
Teoria względności (szczególna i ogólna) to jeden z najwspanialszych przykładów przejawów ludzkiego geniuszu i jedna z tych teorii, które trudno zwyczajnie zrozumieć, gdyż wynikają z niej zjawiska wydające się przeciętnemu człowiekowi przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Okazuje się, że świat jest nieco inny, niż nam się wcześniej wydawało, a nasza intuicja jest tylko intuicją.
Einstein nie obalił zasad klasycznej matematyki. On je rozszerzył, co oznacza, że wszystkie prawa klasycznej mechaniki są szczególnym przypadkiem w mechanice einsteinowskiej.
Spis treści
Wstęp
Szczególna teoria względności
Pytania
Czy teoria względności jest prawdziwa?
Wszystkie przewidywania teorii względności jak do tej pory sprawdziły się doświadczalnie. Jedyne, co spędza fizykom sen z oczu jest fakt, że nie da się jej zunifikować z mechaniką kwantową. Obie teorie przyprawiają o zawrót głowy i jak do tej pory nikomu nie udało się znaleźć teorii wielkiej unifikacji.
Co oznaczają skróty STW i OTW?
Skrót STW oznacza szczególną teorię względności, natomiast OTW oznacza ogólną teorię względności.
© medianauka.pl, 2021-11-01, A-4223
Data aktualizacji artykułu: 2022-10-31