Terpugowate

Terpugowate (Hexagrammidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych. Systematyka tej rodziny jest dyskusyjna. Do rodziny zaliczamy od 8 do 11 gatunków w zależności od źródła.

Z wyglądu ryby te są podobne do okoni. U niektórych gatunków na głowie znajdują się różne wyrostki. Samce mają bardziej jaskrawe ubarwienie.

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w Pacyfiku w strefie umiarkowanej przybrzeżnych wód, pośród skalnych raf i brunatnic.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają długość około 50 cm, maksymalnie do 152 cm (u wężozęba).

Rozmnażanie

Ikra w bryłkowatych skupieniach.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese — Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Włodzimierz Załachowski — Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura — Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2023-02-12, RODZ-989



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.