Tilapia nilowa

Tilapia nilowa (Oreochromis niloticus)

© puthuchon – stock.adobe.com

Tilapia nilowa (Oreochromis niloticus) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ma wygrzbiecone ciało o krępej budowie. Głowa jest dość duża. Tilapia ma pojedynczą, długą płetwę grzbietową. Płetwy piersiowe mają duże rozmiary. Ciało srebrzyste po bokach, oliwkowozielone z wierzchu, spód jaśniejszy. W okresie rozrodczym boki i brzuch samca są różowawe, a płetwy czerwone.

Występowanie i środowisko

Naturalny obszar występowania to Afryka, Półwysep Arabski, Izrael. Występuje w Jeziorze Tyberiadzkim, gdzie jest czasem nazywana rybą św. Piotra. W celach hodowlanych, a także akwarystycznych została introdukowana w Europie i Ameryce Północnej, a także innych rejonach Azji. Dziś prawdopodobnie w Polsce nie występuje. Występuje w rzekach i jeziorach.

Środowisko

ryba słodkowodna

Morfologia i anatomia

Tilapia nilowa osiąga 50 cm długości ciała. Nie przekracza 1,5 kg wagi ciała.

Pożywienie

To ryba wszystkożerna.

Rozmnażanie

Młode stają się dojrzałe płciowo już w pierwszym roku życia. Samica składa ikrę do dołka wykopanego w dnie. Jaj pilnuje samiec.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nie ma ochrony w Polsce na ten gatunek. Nie można nim zarybiać otwartych zbiorników.

Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4219




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.