Zawartość tlenu w akwarium
Zawartość tlenu w wodzie w akwarium to jeden z parametrów, o który należy dbać w hodowli ryb i roślin. Tlen jest niezbędny do oddychania wszystkim organizmom, także tym, które żyją w wodzie.
Różne gatunki w różny sposób radzą sobie z niedostatkiem tlenu. Są gatunki, które potrafią także oddychać powietrzem atmosferycznym (na przykład beloncjowate, kiryski). Zbrojniki, pielęgnice wymagają dużej zawartości rozpuszczonego w wodzie tlenu i ciężko znoszą jego nisko poziom. Większość tropikalnych ryb dobrze znosi niższy poziom tlenu.
Zasady
Istnieją pewne zasady i metody zapewniania odpowiedniego poziomu natlenienia wody w akwarium.
- Im wyższa temperatura wody w akwarium, tym mniejsza zawartość tlenu w wodzie.
- Obfite nasadzenia roślin wodnych zapewniają podczas dnia stały dopływ tlenu (w procesie fotosyntezy). W nocy rośliny stają się jednak konsumentami tlenu zawartego w wodzie. Często rośliny zapewniają wystarczająco dużo tlenu w akwarium.
- Czyste akwarium, to dobrze natleniona woda. Należy regularnie wymieniać część wody, odmulać dno, pozbywać się szczątków organicznych.
- W akwarium stosujemy filtry.
- Stosujemy napowietrzacze wody, oksydatory, pompki powietrza, (niestety głośne) brzęczyki, pompki membranowe. Należy pamiętać, że pompki powietrza tłoczą także zanieczyszczenia do wody, na przykład dym papierosowy.
- Zbyt wiele ryb na małej przestrzeni oznacza nadmierne zużywanie tlenu. Ryby potrzebują przestrzeni do życia, tak jak inne zwierzęta.
- Ruch wody jest korzystny dla jej natlenienia.
© Irina K. - stock.adobe.com
Jak zmierzyć poziom tlenu w akwarium?
Nie robi się tego co do zasady. Obserwuje się zwykle zachowanie ryb. Wystarczy się stosować do powyższych zasad, aby poziom tlenu w akwarium był odpowiedni.
© medianauka.pl, 2022-11-06, A-4553