Toko żółtodzioby
© Vladimir Wrangel – stock.adobe.com
Toko żółtodzioby (Tockus flavirostris) to ptak z rodziny dzioborożców. Upierzenie czarno-białe, skrzydła upstrzone białymi plamami. Dziób bardzo duży, żółty z pomarańczowymi plamami, wygięty w łuk. Skóra wokół oczu naga.
Występowanie i środowisko
Gatunek ten występuje w Afryce we wschodniej części równikowych obszarów. występuje na trawiastych obszarach, porośniętych drzewami oraz w lasach.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 48-58 cm.
Pożywienie
Poluje na owady, drobne kręgowce, żywi się także owocami.
Rozmnażanie
Samiec zamurowuje samicę w dziupli, w której pozostaje jedynie mały otwór, przez który podaje pisklętom i samicy żywność. W zniesieniu 2-4 jaja. Samica po pewnym czasie opuszcza dziuplę, w której samiec znów zamurowuje wejście na pewien czas.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Bardzo ciekawy jest związek toko z mangustą. Zwierzęta te współpracują ze sobą. Toko ostrzega z góry o niebezpieczeństwie, zaś mangusty naganiają owady.
Pokrewne gatunki ptaków
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
- Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Ptaki Świata, 978-83-8059-276-6, SBM 2016
© medianauka.pl, 2021-05-11, GAT-8127