Tołpyga pstra

Tołpyga pstra (Hypophthalmichthys nobilis)

© Andrzej Solnica – stock.adobe.com

Tołpyga pstra (Hypophthalmichthys nobilis) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, mający spłaszczone bocznie i krępe ciało. Oczy są ułożone nisko, otwór gębowy jest usadowiony ukośnie. Ubarwienie złotawe z delikatnym rysunkiem po bokach.

Występowanie i środowisko PL

Naturalny obszar występowania to daleki Wschód. W Europie ryba ta pojawiła się w latach sześćdziesiątych XX wieku, sprowadzona przez hodowców. Hodowcy sprowadzili także tę rybę do Ameryki Północnej. Została wprowadzona do otwartych wód.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia. W naturalnym środowisku zasiedla duże, wolno płynące rzeki oraz jeziora. Jest gatunkiem ciepłolubnym.

Morfologia i anatomia

Gatunek ten charakteryzuje szybki przyrost masy ciała. Może w krótkim czasie osiągnąć ciężar kilkudziesięciu kilogramów.

Pożywienie

Młode osobniki zjadają fitoplankton. Osobniki dorosłe zjadają zooplankton.

Rozmnażanie

W Polsce ze względu na niższe temperatury wód tołpyga pstra się nie rozmnaża.

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku. Brak ochrony tego gatunku w Polsce. Jest to gatunek obcy. Nie można nim zarybiać wód płynących.

Ciekawostki

Tołpygę pstrą wprowadza się do zbiorników, które zakwitają glonami.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-31, GAT-4210




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.