Tragopan modrolicy (Tragopan temminckii) to gatunek ptaka z rodziny bażantowatych o brązowo-pomarańczowym upierzeniu, z jasnymi plamkami. Cześć z tych plamek znajduje się w ciemnych obwódkach. Głowa ciemna, wokół oczy znajduje się nieopierzona część w kolorze niebieskim. Samica ma stonowane, brązowo-szare upierzenie.
Występowanie i środowisko
Gatunek ten występuje w Azji w gęstych, wiecznie zielonych lasach mieszanych lub bambusowych.
Tryb życia i zachowanie
To ptak aktywny za dnia, szukający na ziemi pokarmu.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 58-64 cm.
Pożywienie
Tragopan modrolicy żywi się owocami, nasionami, różne części roślin. Zjada też owady.
Rozmnażanie
Gniazda zakłada na drzewach. W zniesieniu 4-8 jaj. Inkubacja trwa 26-28 dni. Już w kilka dni od wyklucia młode potrafią latać na krótkie odległości.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.