Traszka karpacka

Traszka karpacka (Triturus montandoni)

© Witold Ryka – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Traszka karpacka (Triturus montandoni) to endemiczny gatunek płaza ogoniastego o brązowym lub oliwkowym grzbiecie z małymi, ciemnymi plamkami, strona brzuszna jest pomarańczowa. U samców podczas godów wyrasta na końcu ogona nić o długości 8 mm. Oprócz nici samce mają w tym okresie na grzbiecie 3 fałdy skórne. Ubarwienie samic jest jaśniejsze (na zdjęciu samica znajduje się na dnie, samiec przy powierzchni wody).

W przekroju poprzecznym ciało traszki karpackiej jest prostokątne. Głowa jest dobrze wyodrębniona od reszty ciała. Na głowie znajdują się trzy bruzdy, które zbiegają się w okolicy nozdrzy. Na głowie znajdują się bardzo słabo widoczne parotydy. U samców i samic występują parzyście fałdy skórne, biegnące po bokach ciała i jeden wzdłuż grzbietu. Wszystkie łączą się w jeden fałd otaczający ogon.

Występowanie i środowisko PL

Traszka karpacka zamieszkuje cały łańcuch Karpat. Jest obecna w Polsce, Czechach, na Ukrainie, Słowacji i w Rumunii. Preferuje tereny górskie i znajdujące się na wyżynach. Zasięg występowania pionowego to zazwyczaj 500-1500 m n.p.m. Maksymalny zasięg występowania to 2000 m n.p.m. Preferuje środowisko leśne (głównie lasy iglaste) o wilgotnym podłożu, porośniętym mchami i zawsze w pobliżu zbiorników wodnych.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje na lądzie, często w grupach innych traszek karpackich od października-listopada do marca-kwietnia. Prowadzi nocny tryb życia, ale w zbiornikach z wodą jest aktywna także za dnia.

Pożywienie

W wodzie zjada larwy muchówek, skorupiaki, jaja płazów. Na lądzie zjada ślimaki, dżdżownice, gąsienice motyli, wije, chrząszcze.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w niewielkich zbiornikach wodnych, także z płynącą wodą. Mogą to być nawet kałuże, czy wybetonowane zbiorniki. W odróżnieniu od innych traszek, traszka karpacka po godach wychodzi ze zbiornika. Samiec tokuje, wachlując ogonem i wyginając ciało. Samica zbiera złożone przez samca spermatofory kloaką. Samica składa od 35 do 250 owalnych jaj (2,2-2,8 na 3,4-3,6 mm), z właściwą, kulistą komórką jajową o średnicy 1,7-1,8 mm. Każde jajo jest osobno zawijane w liść rośliny wodnej. Gdy nie ma w zbiorniku roślin wodnych, jaja są przez samicę przytwierdzane w pakietach do kamieni. Po 10-30 dniach z jaj wykluwają się larwy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce traszka karpacka znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Traszka karpacka hibernuje.
          Traszka karpacka odbywa gody. Zapłodnione samice składają jaja.
          Kończy się okres rozwoju kijanek traszki karpackiej. Następuje przeobrażenie i wyjście ze zbiornika wodnego.
    Trwa okres aktywności życiowej traszki karpackiej.

Pokrewne gatunki płazów


Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.35 / 64.26%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2013-04-02, GAT-406




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.