Trogony

Trogoniformes to rząd ptaków, który liczy dziś 1 rodzinę Trogonidae i 43 gatunki. W Polsce nie mamy przedstawiciela tego rzędu ptaków. Trogony (Trogonidae) to rodzina kolorowych ptaków z rzędu trogonów, żyjących w tropikalnych lasach. Rodzina ta liczy dziś 7 rodzajów i 37 gatunków.

Występowanie i środowisko

Są ptakami leśnymi. Żyją w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej (na południu) oraz południowej części Azji. Pionowy zasięg występowania: od 0 do 3000 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą samotniczy tryb życia.

Morfologia i anatomia

Trogony to stara filogenetycznie grupa ptaków o krępej budowie ciała. Wszystkie mają długi ogon, płaski dziób i krótkie nogi. Mają cienką skórę, a pióra tkwią w niej słabo. Jako jedyna grupa ptaków ma palec wewnętrzny zwrotny. Ubarwienie brzucha zwykle jaskrawo kolorowe, kontrastując z resztą ciała. Upierzenie jest miękkie i gęste. Samice są barwniejsze.

Rozmnażanie

Rozmnażają się w dziuplach, termitierach lub gniazdach os, na ukąszenia których są odporne. Nie budują gniazda. W zniesieniu 2-4 jaja, które wysiaduje samiec i samica przez 17-19 dni. Młodymi opiekują się oboje rodziców. Młode w dziupli przebywają 17-28 dni.

Pożywienie

Zjadają owady, pająki, małe płazy i gady, ślimaki oraz owoce, które są połykane w całości.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2021-10-09, RODZ-201



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.