Trzewikodziób

Trzewikodziób (Balaeniceps rex)

© lochstampfer – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (1).

Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jedyny przedstawiciel rodziny trzewikodziobów żyjący dziś na świecie. Ma charakterystyczny, potężny i dość krótki dziób (ma około 20 cm długości), przypominający drewniany but. Dziób ten jest na końcu haczykowato zagięty ku dołowi. Głowa również jest duża, szyja krótka. Upierzenie szaroniebieskawe z zielonkawym odcieniem.

Występowanie i środowisko

To afrykański ptak. Zamieszkuje brzegi bagien, wód śródlądowych.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny głównie w nocy. Pokarmu szuka samotnie, rzadko w małych grupach. Porusza się powoli i cicho. Czatuje nieruchomo na ofiary. Gdy zauważy rybę, rzuca się całym ciałem w jej kierunku. Po ataku ptak zmienia miejsce czatowania. Bardzo dobrze lata z podkurczoną szyją, opierając o pierś dziób. Wykorzystuje prądy powietrzne wznoszące. Może osiągać wysokie pułapy. Lot szybowcowy. Nie odzywa się w spoczynku. Podczas lotu cicho kracze. Kłapie dziobem. Przy gnieździe wydaje odgłosy przypominające beczenie.

Pożywienie

W skład jego diety wchodzą głównie ryby, ale także płazy i gady. Dziób jest przystosowany do szukania w mule ryb dwudysznych.

Rozmnażanie

Gniazduje w trawie, zazwyczaj w porze suchej, podczas której łatwiej o prapłetwce. Gniazdo to duży kopiec z roślinności, stale rozbudowywany. Samica składa 1-3 jaja. Wysiadywanie trwa 30 dni. Pisklęta są gniazdownikami. W początkowej fazie rozwoju są pokryte puchem. Po 95-105 dniach stają się samodzielne.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.




© medianauka.pl, 2015-03-03, GAT-713




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.