Trznadel

Trznadel (Emberiza citrinella)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Trznadel, trznadel żółtobrzuch (Emberiza citrinella) to rodzimy, chroniony ptak śpiewający z rodziny trznadlowatych. Samiec w upierzeniu godowym ma spód i głowę cytrynowożółte z ciemnymi smużkami na głowie, przepaskę brązowawą na piersi, reszta ciała brązowawo-ciemnoszara plamkowana. Kuper jest brązowawy. Skrajne sterówki są białe. Samica jest mniej żółta. Obie płci są tej samej wielkości, zbliżonej do wróbla.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Syberia. Dość liczny w Polsce. Preferuje tereny nizinne, pola, łąki z zakrzewieniami, zadrzewienia, szczególnie iglaste młodnik, pola, zręby. To typowy ptak terenów rolniczych, choć unika upraw monokulturowych. Zimuje na ścierniskach. W Polsce jest liczny i pospolity. To najbardziej pospolity przedstawiciel trznadlowatych w naszym kraju.

Tryb życia i zachowanie

Poza lęgami ptak ten żyje w stadach. Częściowo wędrowny, częściowo osiadły. Nie ma charakterystycznego lotu. Śpiewa aż do końca lata.

Morfologia i anatomia

Jajo trznadla ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 21,6 mm × 16,3 mm.

jajo trznadla

Pożywienie

Trznadel zjada owady i nasiona traw oraz zbóż, także jagody.

Rozmnażanie

Gatunek monogamiczny. Samce na początku pory lęgowej opuszczają stado i zajmują swoje rewiry. Potem do nich dołączają samice. Samiec zaciekle chroni swojego terenu. Gniazduje na ziemi pod krzakiem lub kępa traw, także nisko na krzakach. Zbudowane jest z łodyg roślin zielnych, traw, mchu, jest wysłane włosiem i trawami. Wyprowadza 2-3 lęgi w roku: w kwietniu-maju i maju-czerwcu. W zniesieniu 3-5 jaj, które samica wysiaduje przez 12-14 dni. Czasem zastępuje ją samiec. Samice przebywają w gnieździe przez 2 tygodnie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Trznadle są objęte w Polsce ochroną ścisłą.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa pierwszy okres lęgowy trznadla
          Trwa drugi okres lęgowy trznadla

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-12, GAT-592




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.