Trznadel czarnogłowy (Emberiza melanocephala) to ptak z rodziny trznadlowatych. Samiec ma czarną głowę z wierzchu i po bokach, reszta głowy żółta. Wierzch brązowy, spód żółty. Na skrzydle widoczne dwa białe prążki. Samica ma ciemny wierzch ciała, spód żółtawy.
Występowanie i środowisko PL
Ptak ten gniazduje w południowej części Europy i w zachodniej części Azji. Zimuje w Indiach. Wyjątkowo zalatuje do Polski. Preferuje suche pola i łąki z zadrzewieniami, a także sady, parki i ogrody.
Tryb życia i zachowanie
To ptak wędrowny.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 18,5 cm, a ciężar ciała 30 g.
Pożywienie
Zjada nasiona. Na owady poluje tylko w okresie lęgowym.
Rozmnażanie
Gniazdo buduje nisko nad ziemią, na krzewie, rzadziej na ziemi. Samica znosi 4-7 jaj.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.