Trzpiennik olbrzym

Trzpiennik olbrzym (Urocerus gigas)

Samica trzpiennika olbrzyma © Henrik Larsson – stock.adobe.com

Trzpiennik olbrzym, , trzpiennik olbrzymi (Urocerus gigas) to największy krajowy przedstawiciel trzpiennikowatych. Jest też niezwykle kolorowy jak na krajowe owady z tej rodziny. Samice są większe od samców, mają pokładełko o długości nawet 2/3 długości ciała, odwłok jest żółty. Samiec ma odwłok czerwony. Głowa i tułów u obu płci są czarne. Czułki, plamy na głowie, odnóża są żółte. Podobny do tego gatunku Urocerus augur ma całkowicie żółtą głowę, natomiast Urocerus fantoma ma niewielką czarną plamę na głowie.

Występowanie i środowisko PL

Owad ten występuje na terenie całego kraju, ale nie jest często spotykany. Występuje w lasach iglastych i mieszanych.

Tryb życia i zachowanie

Owad ten bardzo dobrze lata.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest głównie świerk, czasem jodła. Owady wybierają drzewa martwe i chore. Postać dorosła owada ma zrośnięty odbyt i zredukowane narządy gębowe. Nie pobiera w ogóle pokarmu.

Rozmnażanie

Samica podczas chodzenia po korze drzewa wbija pokładełko do drewna na głębokość nawet 5-10 mm. Tak składa kilka jaj. Jest wówczas łatwym łupem dla ptaków. Wraz z jajami samica umieszcza w drewnie także zarodki grzyba, który ułatwia rozkład celulozy. Podczas jednego roku samica może złożyć nawet 400 jaj. Po 4 tygodniach z jaj wylęgają się larwy. W tym czasie rozwija się też grzybnia. Larwa może wydrążyć chodnik o długości nawet 40 cm. Larwa wraz ze wzrostem drąży coraz głębiej. Dopiero przed przepoczwarzeniem wraca pod powierzchnię pnia. Tu drąży kolebkę i się przepoczwarza. Przepoczwarzony owad musi się wygryźć na powierzchnię.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Jest to największy przedstawiciel krajowych trzpiennikowatych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu trzpiennika olbrzyma.

Pokrewne gatunki owadów

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-03, GAT-899




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.