Trzpiennikowate

Trzpiennikowate (Siricidae) to rodzina owadów z rzędu błonkówek, która liczy dziś około 100 gatunków. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny owadów skupionych w 4 rodzajach.

To duże błonkówki o wydłużonym ciele z masywnym odwłokiem. Samice na jego końcu mają długie pokładełko. Czułki są nitkowate i dość długie. Dość często kolory ciała to żółty, pomarańczowy i ciemny, upodobniające je do żądłówek. Skrzydła trzpiennikowatych podczas spoczynku układają się zwykle wzdłuż ciała. Larwy są żółte lub białe i są ślepe.

Występowanie i środowisko

Owady te zamieszkują półkulę północną. W Polsce można je spotkać na terenie całego kraju. Najczęściej są spotykane w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica za pomocą długiego pokładełka składa jaja wprost do drewna martwych drzew wraz z zarodkami grzybów, które ułatwiają larwom przyswajanie celulozy. Larwy rozwijają się 3 lata, czasem dłużej. Przepoczwarzenie się zachodzi w drewnie, w specjalnej komorze.

Pożywienie

Larwy odżywiają się drewnem, głównie drzew iglastych. Przedstawiciele rodzaju Tremex żerują na drewnie drzew liściastych. Osobniki dorosłe niektórych gatunków nie pobierają w ogóle pokarmu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Są to największe błonkoskrzydłe rośliniarki w Europie.

Mimo, że wygląd tych owadów jest groźny ze względu na nierzadkie upodobnianie się do żądłówek, są one zupełnie nieszkodliwe dla człowieka.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres lotu trzpiennika olbrzyma.




Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-08-03, RODZ-335



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.