Tukanowate

Tukanowate, tukany (Ramphastidae) to rodzina ptaków z rzędu łaźców. Rodzina ta liczy dziś 121 gatunków.

Najbardziej charakterystyczny dla rodziny jest ogromy, czasem dłuższy od reszty ciała, dziób. Jest też prawie tej samej grubości co tułów. Dzięki ażurowej budowie jest on niezwykle lekki. Krajce dzioba są piłkowane. Dziób jest przy tym niezwykle kolorowy. W upierzeniu pojawiają się kontrastujące ze sobą plamy. Pod względem ubarwienia nie występuje dymorfizm płciowy. Samce są jednak czasami nieco większe od samic i mają dłuższe dzioby.

Występowanie i środowisko

Występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Żyją wyłącznie w środowisku leśnym.

Tryb życia i zachowanie

Są towarzyskie i hałaśliwe. Żyją w małych stadach. Ptaki iskają się nawzajem długimi dziobami. Tukany nierzadko poddają się zabawom. Dla przykładu lubią przerzucać sobie owoce, spychać się z gałęzi.

Morfologia i anatomia

Język jest długi (nawet 15 cm), wąski i spłaszczony. Zewnętrzny palec zwrotny. Skrzydła są krótkie i zaokrąglone. Kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa mają unikalną budowę, co umożliwia ptakom zagięcie ogona do przodu nad grzbietem.

Rozmnażanie

Gniazdują w dziuplach, nie wyściełając ich. Samice składają 1-5 białych jaj. Wysiaduje samica i samiec przez 16 dni. Pisklęta są nagie. Młode przebywają w dziupli 6-7 tygodni. Dziób osiąga swój pełny kształt dopiero po kilku miesiącach.

Pożywienie

Odżywiają się owocami i jagodami, owady, pająki i inne małe zwierzęta, ptaki i jaja ptaków. Piją wodę z zagłębień drzew.

Ochrona i zagrożenia

Zagrożonym gatunkiem z tej rodziny jest pieprzojad żółtobrewy.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.99 / 69.97%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-182
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.