Turaki

Turaki, turakowate (Musophagidae) to rodzina mało poznanych ptaków z rzędu turakowych. Rodzina ta liczy dziś 23 gatunki w 6 rodzajach. W Polsce nie ma przedstawicieli tej rodziny.

Mają długi ogon, krótkie, zaokrąglone skrzydła, u większości trójkątny czub na głowie, silny dziób. Kolorystyka najczęściej zielona, czasem niebieska, fioletowa, purpurowa, u pozostałych szara lub brązowa. Cechą charakterystyczną jest występowanie w upierzeniu barwników, które nie występują u innych zwierząt. Zieleń nie jest barwą strukturalną, a jest wynikiem obecności barwnika turakowerdyny. Innym barwnikiem wyjątkowym w świecie zwierząt, to turacyna, zawierająca miedź.

Występowanie i środowisko

Występują w środkowej i południowej części Afryki. Żyją w lasach, dżunglach i dość rzadko na sawannach.

Tryb życia i zachowanie

Żyją w parach lub małych stadach. Najczęściej przesiadują na drzewach. Wydają donośne i charakterystyczne odgłosy.

Rozmnażanie

Są prawdopodobnie monogamiczne. Gniazda budują z patyków na drzewie. Samica składa najczęściej 2-3 jaja o masie 20-45 g. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 4 tygodnie. Po opuszczeniu gniazda świetnie wspinają się po drzewie. Pisklęta są karmione także pokarmem roślinnym, co jest rzadkie w świecie ptaków.

Pożywienie

Są roślinożerne, zjadają głównie owoce, ale dietę uzupełniają czasem bezkręgowcami.

Ochrona i zagrożenia

Turak kameruński jest zagrożony, narażony na wyginięcie jest turak etiopski.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Jest to jedyna duża rodzina ptaków która występuje wyłącznie na kontynencie afrykańskim.

Turaki odgrywają ważną rolę w rozsiewaniu drzew. Do 80% nasion turaki wydalają daleko od drzewa, z którego zjadły owoce.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-185
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.