Edredon okazały, turkan (Somateria spectabilis) to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. To jedna z najpiękniej ubarwionych kaczek. Samiec ma w szacie godowej niebieskopopielaty wierzch głowy oraz kark, zielone boki głowy, białą szyję i przód ciała. Reszta jest czarna. Charakterystyczny jest rozdęty u nasady dziób w kolorze pomarańczowym. Pomarańczowe są także nogi. Rozdęcie znika poza okresem rozrodczym. znika tez jaskrawe upierzenie. Samica ma niepozorne, brązowe ubarwienie z ciemnymi plamami. Dziób i nogi ma ciemne.
Występowanie i środowisko PL
Gatunek występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej (na obszarach północnych tych kontynentów), w Arktyce. Bardzo rzadko obserwowany zimą w Polsce nad Bałtykiem. Turkan występuje w tundrze na morskich wybrzeżach, głównie u ujścia rzek. Poza lęgami występuje na morzu.
Tryb życia i zachowanie
Wydaje odgłos gruchania i gdakania.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi do 47 cm, ciężar od 1,4 do 2,1 kg, rozpiętość skrzydeł do 100 cm.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.