Turkawka (zwyczajna)

Turkawka (zwyczajna) (Streptopelia turtur)

© Eric Isselée – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (2).

Turkawka (Streptopelia turtur) to najmniejszy z naszych gołębi. Ma smukłą sylwetkę. Głowa i szyja są szare. Oko ze złotą tęczówką ma różową otoczkę. Na szyi po bokach ma charakterystyczny, czarno-biały wzór, który nie występuje u młodych osobników. Wierzch i pokrywy skrzydłowe zawierają łuskowaty wzór, czarno-pomarańczowy. Spód jest biały. Nogi mają różowy kolor. Ogon ma czarno-biały brzeg.

Występowanie i środowisko PL

Jest to ptak lęgowy Europy i Azji oraz północnej części Afryki, zimuje w środkowej części Afryki. To ptak u nas średnio liczny, zamieszkujący zadrzewienia pośród pól i łąk, skraje lasów, często w pobliżu wodnych zbiorników, czasem występują na peryferiach miast.

Tryb życia i zachowanie

Turkawki nie gromadzą się w stada, poza okresem migracji na zimowiska. Lot jest szybki i zwinny. Głos przypomina przeciągłe "turrr turrr ..."

Pożywienie

Zjada ziarna zbóż, nasiona roślin, a także drobne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lub dwa lęgi w ciągu roku. Składanie jaj zaczyna się w maju i trwa do połowy lipca. Samica składa dwa jaja do płaskiego gniazda zbudowanego z patyków. Czas inkubacji jest krótki, bo trwa zaledwie 13-14 dni. Jaja wysiaduje samiec i samica. Pisklęta wymagają po wykluciu ogrzewania. Samica karmi młode ptasim mleczkiem. Po trzech tygodniach młode uzyskują zdolność do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Turkawka jest najmniejszym krajowym gołębiem.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania turkawki w Polsce.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-26, GAT-820




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.